Kronik omuz ağrılı hastalarda supraskapular sinir blokajının etkinliğinin araştırılması
In patients with chronic shoulder pain to evaluate the efficacy of suprascapular nerve blockade
- Tez No: 266709
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKTAN KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kronik omuz ağrılı hastalarda retrospektif olarak supraskapular sinir blokajının (SSNB) etkinliğini araştırmayı amaçladık.Materyal Ve Metod: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilimdalı Algoloji Kliniğinde 2007-2008 yılları arasında supraskapular sinir blokajı yapılan 28 hasta geriye dönük olarak değerlendirildi. Olgular; kronik omuz ağrısı nedeniyle daha önce medikal ve fizik tedavi almış fakat semptomlarının tekrarlaması üzerine kliniğimize başvurmuş hastalardan oluşmaktaydı. Hastaların demografik verileri olarak yaş, ağırlık, boy uzunluğu ve cinsiyet bilgilerini kaydettik. Semptom sürelerini, kaç kez SSNB yapıldığını, başvuru anındaki VAS değerlerini, 15. gün, 90. gün, 180. gün VAS değerlerini kaydettik.Supraskapular sinir blokajını kliniğimizde periferik sinir sitümülatörü kullanarak uygulamaktayız. Öncelikle blok bölgesini %10'luk povidon iyodin solusyonu ile steril edilip belirlenen enjeksiyon noktasının cilt ve ciltaltına %1'lik lidokain2 ml ile lokal anestezi yaptıktan sonra, 22 G 50mm Stimuplex iğnesi, (StimuplexR A, Braun Melsungen AG, Melsungen, Almanya) sinir stimülatörü (StimuplexR HNS 11; B. Braun Melsungen AG, Melsungen, Almanya) eşliğinde 2 mA impuls genişliğinde 0.4-0.5 V akım şiddetinde supraskapular çentiğe doğru infraspinatus (dışa rotasyon) ve/veya supraspinatus kaslarında kontraksiyon (abduksiyonu) görülünceye kadar ilerlettik. Supraskapular sinir blokajını, anatomik noktalar kılavuzluğunda Dangoisse tarafından tarif edilen metod ile uyguladık. Aspirasyon sonrasında 5ml %0.5'lik bupivakain (marcain) ve 80mg triamsinolon asetat (kenacort) 3ml serum fizyolojikle karıştırarak total volüm 10 ml olacak şekilde verdik.Ağrı değerlendirilmesinde VAS (Visual Analog Scala) kullandık. Bunun için; tedavi öncesi, tedavi sonrasında 15. gün, 90. gün ve 180. Gün VAS değerlerini kaydettik.Bulgular: Çalışmamızdaki tüm hastaların tedavi sonrası 15. gün VAS değerlerini tedavi öncesi VAS değerleri ile karşılaştırdık. Tedavi sonrası 15.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to reseach of effectiveness of suprascapular nerve blockage (SSNB) on patiens with chronic scapular pain as retrospectively.Materials and Methods: In this study, 28 patients who are taken suprascapular nerve blockage are evaluated as retrospectively at Dicle University Faculty of Medicine Anaesthesia and Reanimation Department Algology Clinic in 2007-2008. Age, weight, height and sex of patients are recorded. The period of a disease, count of SSNB, application VAS value, 15th, 90th and 180th days VAS values are recorded. Suprascapular nerve blockages are applied with periferic nerve stimulator at guide of anatomic point by Dangoisse methods. Five ml 0.5% bupivakain (marcain®) and 80mg triamsinolon asetat (kenacort®) with mixture 3ml normal saline (total 10 ml) are applied. In the evaluation of pain, VAS are used. 15th, 90th and 180th days VAS values are recorded in pretreatment and posttreatment.Results: 15th VAS values of all patients are compared with pretreatment and posttreatment.