Yemek fabrikası çalışanlarının portör muayenelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of porter rate among the employees working in catering companies
- Tez No: 266720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CEYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇBu araştırma, Diyarbakır il merkezindeki yemek fabrikalarında çalışanlarda portör sıklığını (gaitada salmonella, shigella ve parazit yönünden, burunda stafilokok yönünden ve boğazda Streptokok yönünden) belirlemek amacıyla yapılmıştır.YÖNTEMKesitsel tipte olan bu araştırma, 15 Kasım 2009 ? 30 Aralık 2009 tarihleri arasında yürütülmüştür. Diyarbakır il merkezinde Tarım Müdürlüğü kayıtlarına göre 15 yemek fabrikası ve yemek fabrikalarında toplam 568 personel çalışmaktadır. Örnek seçiminde yemek fabrikalarının tüm çalışanları hedeflenmiştir. Bazı çalışanların çok erken saatlerde il veya ilçelerdeki kurumlara yemek götürdükleri ve akşama doğru fabrikaya döndükleri için örneğe dahil edilmemiştir. Bu yolla, Diyarbakır'da 252 kişiye anket uygulanmıştır ve 237 kişiden burun, boğaz örnekleri ve 217 kişiden ise dışkı örnekleri alınmıştır. İstatistiksel analizde Ki-kare, Fisher's Exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
PURPOSEThis research has been done to determine porter rate (in terms of salmonella, shigella and parasite in human excrement, staphylococcus in nose, and streptococcus in throat) among the employees working in catering companies at Diyarbakir city center.METHODThis research which is cross-sectional was carried out between 15 November 2009 and 30 December 2009. Agriculture Directorate?s records show that there are 15 catering companies and 568 employees working in these companies at Diyarbakir city center. All employees of catering companies were target for sampling. Some employees were not included in this sampling, because they cater for institutions in city or counties at the wee hours and return to the company towards evening. So, at Diyarbakir, questionnaires were conducted to 252 person, nose and throat samples were taken from 237 person and also excrement samples were taken from 217 person. Chi-squared and fisher?s exact tests were used in statistical analysis.