Servikal miyofasiyal ağrı sendromu olan hastalarda miyofasyal gevşetme tedavisinin ağrı, eklem mobilitesi, özürlülük ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
Effect of myofacial release therapy on pain, joint mobility, disability and quality of life in patients with cervical myofacial pain syndrome: A randomized controlled study
  1. Tez No: 762065
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞRI ÖCALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME AY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Miyofasiyal ağrı sendromu (MAS) sık görülen bölgesel bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır. MAS tedavisinde birçok farklı tedavi yöntemi tek başına veya kombine tedavi yöntemi şeklinde kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi ise miyofasyal gevşetme tedavisi (MGT) yöntemidir. Çalışmamızda servikal MAS'a bağlı boyun ağrısı tedavisinde MGT'nin ağrı, tetik nokta (TN) sayısı, basınç ağrı eşiği (BAE), eklem hareket açıklıkları (EHA), boyun özürlülüğü ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya alınan 60 hasta iki gruba ayrıldı. Grup I (n=30) hastaya hot pack, TENS, lazer ve ödem doz interferansiyel akım tedavisinden oluşan standart bir fizik tedavi programı ve ev egzersiz programı uygulandı. Grup II (n=30) hastaya ise standart fizik tedavi ve rehabilitasyon programına ve ev egzersiz programına ek olarak konusundan uzman fizyoterapist eşliğinde haftada 3 gün 15 dakika boyunca MGT ve ev egzersiz programı uygulandı. Hastaların, ağrıları görsel analog skala (GAS) ile, TN sayıları palpasyonla, BAE'leri basınç algometresiyle, servikal EHA'ları gonyometreyle, disabilite boyun özürlürlülük sorgulama anketi (BÖA) ve Notthıngam Sağlık Profili (NSP) ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve tedavi sonrası 15. günde yapılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmalar yapıldığında her iki grupta GAS-hareket ve GAS-istirahat değerlerinin (p değerleri
Özet (Çeviri)
Myofascial pain syndrome (MPS) is a common regional musculoskeletal disease. In the treatment of MPS, many different treatment methods are used alone or as a combined treatment method. One of these methods is the myofascial release therapy (MRT) method. In our study, we aimed to investigate the effects of MRT on pain, number of trigger points (TP), pressure pain threshold (PPT), disability, range of motion (ROM) and quality of life in the treatment of neck pain due to cervical MPS. 60 patients included in the study were divided into two groups. A standard physical therapy program consisting of hot pack, TENS, laser and edema dose interference current therapy and home exercise program was applied to Group I (n=30) patients. Group II (n=30) patient received MGT treatment for 15 minutes, 3 days a week, in addition to the standard physical therapy and rehabilitation program, accompanied by an expert physiotherapist. The patients' pain was assessed by visual analog scale (VAS), TP counts by palpation, PPT by pressure algometer, cervical joint ROM by goniometer, disability by Neck Disability Questionnaire (NDQ), and Nottingham Health Profile (NHP) evaluated. Evaluations were made before treatment and on the 15th day after treatment. When the comparisons were made before and after the treatment, the VAS- movement and VAS-rest values (p values