Aşırı aktif mesane sendromu tedavisinde antikolinerjikler ile ağırlıklı vajinal koniler ile yaptırılan pelvik taban kas egzersizlerinin etkisinin karşılaştırılması
To compare effect of anticholinergic agents and pelvic floor muscle training with vaginal cones in treatment of overactive bladder syndrom
- Tez No: 266817
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA DÖKMECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Biz yaptığımız bu çalışma ile ürojinekoloji polikliniğimizde AAMS tanısı konan hastalarda antikolinejik tedavi ile ağırlıklı vajinal koniler aracılığı ile yapılan pelvik taban egzersizlerinin AAMS tedavisindeki etkisini karşılaştırmayı hedefledik.Çalışmaya Temmuz 2008 ? Ocak 2010 tarihleri arasında ürojinekoloji polikliniğimize başvuran hastalardan öykü, fizik muayene, idrar günlüğü, 24 saatlik pet testi, ürodinami testleri yapılan ve AAMS tanısı konan 39 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Bir gruba vajinal kon ile pelvik taban kas egzersizleri yaptırıldı, diğer gruba ise tolterodin verildi. Randomizasyon sonrasında vajinal kon grubunda 19, tolterodin grubunda 20 hasta mevcuttu. Her iki grup arasında demografik özellikler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. 8 haftalık tedavi sonrasında ürojinekolojik muayeneleri, idrar günlükleri, 24 saatlik pet testi ve ürodinami testleri tekrarlanan hastaların idrara sıkışma süresi, yapılan idrar volümü açısından tedavi öncesine göre anlamlı bir iyileşme gözlenmezken; 24 saatlik pet testinde iki grupta da anlamlı bir iyileşme gözlendi.(Sırasıyla p=0,003 ve p=0,001) Tedavi süresince tutmaları istenen idrar günlüğünde günlük idrar sıklığı, gece idrar sıklığı ve idrar kaçırma sıklığı açısından her iki grupta da anlamlı bir iyileşme gözlenmiştir. Sorgulama formları değerlendirildiğinde vajinal kon kullanan hastaların IIQ-7, Wagner ve AAM-V8, tolterodin alan hastaların ise IIQ-7, UDI-6 ve AAM-V8 formlarında şikayetleri ile ilgili anlamlı bir düzelme gözlemledik. Oysa ürodinamik testde DAA oranlarındaki azalma, ilk idrar hissindeki ve maksimum vezikal basınçtaki artma vajinal kon grubunda anlamlı iken diğer parametreler açısından değişim iki grupta da saptanmadı.Daha önceki çalışmalarda pelvik taban kas egzersizlerinin ve antikolinerjiklerin AAMS tedavisinde etkin olduğu gösterilmiştir. Biz ise çalışmamızda AAMS hastalarında ilk basamak tedavi olarak pelvik taban kas egzersizlerinden biri olan vajinal kon uygulamasının AAMS tedavisinde etkinliği kabul görmüş antikolinerjikler kadar etkili olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
The aim of study were compared the efficacy anticholinergic treatment and pelvic floor muscle training with vaginal cones in patients who diagnosed OAB.Between July 2008 and January 2010, this study were enrolled 39 women who admited to our urogynecology clinic and diagnosed OAB with symptoms, physical examination, urinary diary, 24-hour pad test, urodynamic testing, patients were divided into two groups randomly. A group of vaginal cones mediated pelvic floor muscle excercises were performed while the other group were given tolterodine after randominization there were 19 patients in vaginal cone group and 20 patients in tolterodine group. demographic characteristics did not statistically differences between two groups. After 8 weeks of treatment patients reevaluated with urogynecologic examinations, urinary diaries, urodynamic testing and repeated 24-hour pad test the ürine. The urine volumes, time compressed into urine of patients observed no significant improvement compared to before treatment. 24-hour pad test showed a significant improvement in both groups similar to patients frequency, nocturia, incontinence when maintained throught during treatment patients urinary diaries were evaluated. Significant difference was found after treatment patients complaints when evaluated quastionnare forms of vaginal cones group IIQ-7, Wagner, OAB-V8; quastionnare forms of tolterodine group IIQ-7, UDI-6, OAB-V8. Whereas at urodynamic testing decrease in the rate of DAA, feeling of the first urine and maximum vesical pressure increased were observed significant improvement at vaginal cones group. Both groups were showed no changes in the other parameters.In previous studies was shown to be effective pelvic floor muscle exercises and anticholinergics in the treatment of OAB. In our study, we have demonstrated that one of the pelvic floor training with vaginal cones can be effective as anticholinergic activity which preffered first step treatment of OAB.