Serumda ve foliküler sıvıdaki gebelikle ilişkili plazma protein-A (PAPP-A) değerlerinin embryo gelişimi ve erken gebelik sonuçları ile ilişkisi
The association of pregnancy associated plasma protein?A (PAPP-A) levels in serum and follicular fluid with embryo development and early pregnancy results
- Tez No: 266816
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN ŞATIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada, oosit toplanması sırasında elde edilen folikül sıvısında gebelikle ilişkili plazma protein-A (PAPP-A) bakılması, bunun oosit maturasyonu, embryo gelişimi ve erken gebelik sonuçları ile ilişkisinin değerlendirilmesi, ayrıca eş zamanlı olarak serumda PAPP-A seviyesine bakılması ve bunun foliküler sıvıdaki seviyeler ve diğer parametreler ile korelasyon gösterip göstermediğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu değerlendirmede anlamlı sonuçlar elde edilirse, yardımcı üreme tekniğinin başarısını önceden tahmin etmekte kullanılabilecek ekonomik ve kolay ulaşılabilir uygun bir test bulunabilecek, tedavinin tek ve sağlıklı bir gebelikle sonuçlanmasında başarı oranları artırılabilecektir.Gereç ve Yöntem: İnfertilite nedeni ile merkezimizde takip edilen, ICSI ve ET için kontrollü overyan hiperstimulasyon yapılması planlanan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 55 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm hastalara uzun agonist protokol kullanılarak ovulasyon indüksiyonu yapılmış, her hastanın ikişer adet folikülünden oositler folikül sıvısından ayrıldıktan sonra elde edilen folikül sıvıları ve oosit toplanması sırasında alınan kanları 4000 g'de 10 dakika santrifuj edilmiş, süpernatanlar aspire edilerek Eppendorf tüplerine konmuş ve örnekler PAPP-A tayinine kadar -80ºC'de saklanmıştır. İşaretlenen oositlerin maturasyonu ve fertilizasyonu değerlendirilmiş, oluşan embryoların kaliteleri morfolojik özelliklerine göre skorlanmıştır. Örnekler oda ısısında çözüldükten sonra PAPP-A ölçümleri Floresanimmunoassay (FIA) yöntemi ile yapılmıştır. PAPP-A seviyelerinin embryo kaliteleri ve gebelik oranları ile korelasyonu değerlendirilmiştir.Sonuçlar: Folikül sıvılarında bakılan PAPP-A değerleri ile aynı foliküllerden elde edilen embryo kaliteleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Embryolar kalitelerine göre ayrıldığında, elde edildikleri foliküllerin PAPP-A değerleri arasındaki fark da anlamlı bulunmamıştır. Ancak, gebelik oluşan hastalarda oosit toplanması sırasında serumda bakılan PAPP-A değerleri gebelik oluşmayan hastalardakine göre anlamlı olarak düşük saptanmıştır (p < 0,05). Oosit toplanması sırasında serumda bakılan PAPP-A değeri ? 1.5 olduğunda gebelik olasılığı daha yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, serum PAPP-A değerleri ile diğer parametreler arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study was to measure pregnancy associated plasma protein-A (PAPP-A) in follicular fluid during oocyte aspiration, to investigate its association with oocyte maturation, embryo development and early pregnancy results, and also to investigate serum levels of PAPP-A, its relation with follicular fluid levels and other parameters. The results of the study might help to introduce an economic, accessible and proper test to predict the success of the assisted reproductive technic; and the success rates to obtain single and healthy preganancies would be improved.Materials and Methods: Fifty five patients who were followed in our center, for whom ICSI and ET was planned, and who accepted to attend the study were recruited. Long agonist protocol was applied to all of the patients for ovulation induction. Follicular fluid was obtained from two seperate follicules of each patient after picking the oocytes. Together with the serum specimen collected durind oocyte aspiration, they were centrifuged at 4000 g for 10 minutes. Supernatant was taken and collected in the Eppendorf tubes and the samples were kept at -80ºC until assessment of PAPP-A levels. Marked oocytes were evaluated for their maturation and the fertilisation was followed. The quality of the embryos were classified according to their morphological features. PAPP-A levels were measured via Fluorescence immunoassay (FIA) method after melting the samples at room temperature. Correlation of PAPP-A levels with embryo quality and pregnancy rates were assessed.Results: There was not any significant association between the follicular fluid PAPP-A levels and the embryo qualities obtained from the same follicles. When the embryos were classified according to their qualities, the PAPP-A levels of their follicles were not significantly different as well. In contrast, serum PAPP-A levels during oocyte aspiration were significantly lower in patients who got pregnant when compared to the patients who could not get pregnant (p < 0,05). Serum PAPP-A levels ? 1.5 at the time of oocyte aspiration, accompanied higher pregnancy chances. However, serum PAPP-A was not significantly related to other parameters.