Uterin miyomların yerleşimlerine ve büyüklüklerine göre mitotik aktivitelerinin ve patolojik özelliklerinin karşılaştırılması
The clinical and pathological differences of uterine leiomyomas due to their locations and sizes
  1. Tez No: 266830
  2. Yazar: YAVUZ EMRE ŞÜKÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmada miyom nedeniyle miyomektomi geçirmiş hastalarda 5 yıl içinde yeniden operasyon gerektirecek rekürrens görülmesine ait klinik ve patolojik risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ikincil amacı ise birden çok kez rekürrens nedeniyle operasyon geçirme risk faktörlerinin belirlenmesidir.Gereç ve Yöntem: Retrospektif vaka-kontrol çalışması olarak tasarlanan çalışmada son 5 yıl içinde miyomektomi yapılan hastaların kayıtları incelenmiş ve seçilen hastaların preparatları yeniden değerlendirilmiştir. 5 yıl içinde rekürrens nedeniyle yeniden operasyon gereken 51 hasta çalışma grubu ve 5 yıl sonunda yeniden operasyon gerekmemiş 61 hasta ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki grup arasında hastaların ilk operasyonlarına ait klinik, operatif ve patolojik özellikler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to define the clinical and pathological risk factors for reoperation in 5 years after myomectomy due to leiomyoma recurrence. The second aim of the study was to define the risk factors for multiple operations due to repeated recurrences.Materials and Methods: The study was designed as a retrospective case-controlled study. The hospital records of the patients who underwent myomectomy for the last 5 years were investigated and the pathological slides of the eligible patients were re-evaluated. The study group consisted of 51 patients who underwent reoperation in 5 years due to leiomyoma recurrence and the control group consisted of 61 patients who did not need reoperation. The two groups were compared regarding the clinical, operative and pathological features of the index operation.