İzmir'de Bordetella pertussis seroprevalansı
Bordetella pertussis seroprevalance in Turkey
  1. Tez No: 266833
  2. Yazar: EBRU TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KURUGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Boğmaca, B. pertussis'in neden olduğu tüm yas gruplarını etkileyebilen, bulasıcı birsolunum yolu enfeksiyonudur. Boğmaca asısı uygulanmaya baslanmadan öncesalgınlar yaparak yüksek morbidite ve mortaliteye neden olmustur. Boğmaca asısıuygulaması ile hastalığın mortalite ve morbiditesinde önemli azalma olmakla birlikteson yıllarda boğmaca vaka sayısında artıs olduğu bildirilmektedir. Asılama oranıyüksek gelismis ülkelerde bile ergen ve eriskinlerde artıs olduğu çalısmalar ile ortayakonmustur. Çünkü asıya bağlı koruyuculuk 3 yıldan sonra azalarak ortalama 10 yıliçinde çok düsük düzeye iner. Bu nedenle, gelismis ülkelerin ası semasına boğmacaası pekistirme dozları eklenmistir. Ergen ve eriskinlerde yüksek insidans nedeni ile buyas gruplarına eriskin tip aselüler boğmaca asısı uygulanmaya baslamıstır.Boğmaca-yas spesifik seroprevalansının saptanması, boğmaca enfeksiyonundankorunmada pekistirme dozlarının gerekli olup olmadığını ve gerekli ise hangi yastauygulanmasının en doğru olacağını saptamak için en değerli bulgulardan biridir.Ülkemizde bebek, çocuk ve ergenlerde seroprevalans çalısmaları yapılmasına karsıntüm yas gruplarını temsil eden bir çalısma vardır. Asılama oranlarının yüksek olduğuEge Bölgesi'nde simdiye kadar boğmaca seroprevalans çalısması yapılmamıstır.Çalısmamızda, ?zmir'de çocuklar ve ergenlerde yas-spesifik boğmaca seroprevalansıbelirlenerek boğmaca pekistirme dozlarının yapılmasının gerekli olup olmadığı,yapılacaksa hangi yasta uygulanmasının daha doğru olacağı tartısılmıstır
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Although mortality and morbidity of pertussis decreased after implementing pertussisvaccine, a marked increase in pertussis frequency has been reported in adolescentsand adults in recent years. Thus, implementing booster dose of pertussis vaccine inpre-school children and adolescents has come into agenda in developed countries.Age-specific pertussis seroprevalance data are used to determine whether boosterdoses of pertussis are really required and if so, at what age it would be best toimplement booster doses. The present study aim at determining age-specificseroprevalance of pertussis in children, adolescents and adults in Izmir City.MATERIAL AND METHODS:In order to determine age-specific seroprevalence of pertussis, a total of 840individuals chosen from rural and urban areas of Izmir City to represent whole Izmirby the means of method of 30 cluster sampling. The participants were asked tocomplete a questionnaire to find out their demographic characteristics and infectioushistory. Pertussis vaccine status was determined reviewing vaccine cards andmedical records. Bordetella pertussis IgG and other Bordetella antibodies werestudied by micro-enzyme immune-assay method in serum samples of 810individuals.FINDINGS:Of 810 individuals whose serum samples were studies, 39.5% were seropositive and60.5% were seronegative. Age-specific seroprevalence rate of pertussis(seropositivity rates) was found as 23.6% in 0 ? 2 age group; 14.5% in 3 ? 4 agegroup; 19.5% in 5 ? 6 age group; 25% in 7 ? 9 age group; 46.9% in 10 ? 14 agegroup; 41.5% in 15 ? 19 age group; 50.6% in 20 ? 29 age group; 56% in 30 ? 39 agegroup; 57.1% in 40 ? 59 age group; and 50% in ? 60 age group. The lowestprevalence rate was found in the 3 ? 4 and 5 ? 6 age groups. It was remarkable thatseropositivity rate was as high as 46.9% in 10 ? 14 age group. Seropositivity rateranged between 41.5% and 57.1% in adolescents and adults. Overall, seroposivitiy71rate was found to be significantly higher in adolescents and adults from 10 ? 14 agegroup. Elevated seropositivity in these age groups in which at least 10 years passedafter the last vaccination was attributed to infectious episodes. Two hundred andtwelve individuals whose recorded vaccination data were accessed were vaccinatedat least once. When seropositivity of these individuals whose exact vaccination datawere accessed, seropositivity rate of 21.3% in the children of 0 ? 2 age groupdecreased after 3 to 4 years of life. Seropositivity was found to be lowest in the 5 ? 6age group (13%). For the individuals vaccinated, seropositivity rate decreased withage after from the school years. For those individuals, seropositivity increased to40% in 15 ? 19 age group and to 66.7% in 20 ? 29 age group.CONCLUSION:There is an increase in pertussis infection in adolescents and adults from 10 ? 14 agegroup in Izmir. Protection due to vaccination decreased to the lowest levels in 3 ? 4and 5 ? 6 age groups. Thus, children aged 4 ? 6 years should be vaccinated withpertussis vaccine. Furthermore, in order to protect the adolescents and adults fromrisk of pertussis infection, booster doses of adult type acellular pertusis vaccineshould be added to routine vaccination schedules.