Pankreas kanserlerinde D vitamini reseptör polimorfizmi ve ekspresyonu
Vitamin D receptor polymorphism and expression in pancreatic cancer
  1. Tez No: 266834
  2. Yazar: MAHMUT ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET A. BALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmadaki amacımız, pankreas kanserli vakalarda tümöral dokulardaki vitamin D reseptör geninin ekspresyonu ve polimorfizmini ortaya koyarak VDR geni polimorfizmleri ile pankreas kanseri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Ayrıca, VDR geninin ekspresyon seviyesinin normal dokuda ve tümör dokusunda belirlenerek bu genin ekspresyon seviyesi ve kanser gelişimi arasındaki olası ilişkinin ortaya konulması hedeflenmektedir.Bu çalışmaya, pankreas kanseri nedeniyle operasyona alınan hastalar (n=31) ve polimorfizm karşılaştırması için, kontrol grubu olarak kendinde ve birinci derece akrabalarında kanser hastalığı olmayan, sağlıklı gönüllüler (kontrol grubu, n=31) alınmıştır. Hastalardan alınan dokular ve kontrol grubundan alınan kan örneklerinden DNA ve RNA izolasyonları yapılarak, floresan PCR yöntemi kullanılarak erime eğrisi analizi yapılmıştır.Pankreas kanserli grupla kontrol grubu VDR gen BSM I polimorfizmi için G/G, G/A, A/A genotip frekanslarına ve G ve A allel frekanslarına göre karşılaştırıldığında her iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Pankreas kanserli grupla kontrol grubu VDR gen Fok I polimorfizmi için C/C, C/T, T/T genotip frekanslarına ve C ve T allel frekanslarına göre karşılaştırıldığında her iki grup arasında anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Hastalardan operasyon sırasında çıkarılan materyallerinden alınan normal ve tümörlü dokulardan VDR gen ekspresyon düzeyi çalışıldı. Referans aralığı, Yüksek0.75, 0.75
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to determine the relationship between VDR gene polymorphisms and pancreatic cancer via putting out the vitamin D receptor gene expression and polymorphism of tumor tissues of pancreatic cancer cases. In addition, it is aimed to prove the possible relationship between cancer development and the gene expression level with determining VDR gene expression levels in tumor tissue and normal tissue.Patients with pancreatic cancer who received surgery (n = 31) and as a control group first-degree relatives of not having cancer and healthy volunteers (control group, n = 31) were included in this study for comparison ofpolymorphisms. Tissues obtained from patients and blood samples from the control group were applied for DNA and RNA isolation, melting curve analysis was performed using the fluorescence PCR method.There was no significant difference between the two groups; pancreatic cancer group and the control group VDR gene BSM I polymorphism were compared according to G / G, G / A, A / A genotype frequencies and allele frequencies of G and A (p> 0.05).There was no significant difference between the two groups; pancreatic cancer group and the control group VDR gene Fok I polymorphism were compared according to C / C, C / T, T / T genotype frequencies and allele frequencies of C and T (p> 0.05). VDR gene expression levels were studied on normal and tumor tissue specimens taken from patients during surgery. Reference Range was taken as high 0.75, 0.75