Lokal ileri evre küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalarda sağkalıma etkili faktörler
The factors affecting survival in locally advanced stage nonsmall cell lung cancer patients
- Tez No: 266841
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kanser günümüzde ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yeralmaktadır. Kanseler içinde akciğer kanseri birinci sıradadır. Akciğer kanseri tanısı alan olguların % 25- 30'u lokal ileri evrede saptanmaktadır. Akciğer kanserinin primer tedavi yöntemi cerrahidir. Cerrahi sonrasında sağkalıma etkili faktörleri değerlendirmek amacıyla retrospektif bir çalışma planlanmıştır.Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 1995-2009 yılları arasında KHDAK tanısıyla opere olmuş 488 lokal ileri evre olan hastadan tüm bilgilerine ulaşılan 148'i çalışmaya alınmıştır. Hastaların verileri tıbbi kayıtlarından retrospektif olarak belirlendi. Sağkalım, sağkalıma etki eden faktörler istatistiksel olarak değerlendirildi.Hastaların verileri incelendiğinde 118 hasta (% 80) evre IIIA ve 30 hasta (% 20) evre IIIB idi. Kaplan Meier metodu kullanılarak yapılan sağkalım analizinde 5 yıllık sağkalım % 33,6 median sağkalım süresi 32 ay hesaplandı. Yaş, neoadjuvan KT, kitle boyutu, patolojik LN tutulumu, komplikasyon, adjuvan KT ve nüks ile sağkalım arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Çok değişkenli analiz yapıldığında yaş, kitle boyutu, komplikasyon, adjuvan KT ve nüks ile sağkalım arasında anlamlı ilişki saptandı.Lokal ileri evre hastalarda sağkalım oranı düşük olmasına rağmen seçilmiş olgularda komplet rezeksiyon sağkalımı arttırır. Özellikle adjuvan KT uygulanan hastalarda sağkalımı artırır.
Özet (Çeviri)
Today, cancer is the secondly frequent cause of death. Lung cancer stands at the first rank in all cancers. Twenty five- thirty percent of cases with the diagnosis of lung cancer are found at locally advanced stage. A retrospective investigation is planned in order to determine the factors affecting on survival after surgery.488 patients were operated with the diagnosis of locally advanced stage nonsmall cell lung cancer between 1995-2009 at the departmentof thoracic surgery, Ankara University School of Medicine, 148 cases of whom all the data reached included in this study. The parameters of the patients were established retrospectively from their medical data. Survival and impacting factors were determined statistically.When the parameters examined, 118 patients (80 %) were stage IIIA and 30 (20 %) were stage IIIB. In the survival analysis performed by Kaplan-Meier method, 5 year survival was 33,6 % and median survival time was found 32 months. There was a stastistically significant relation between survival with age, neoadjuvant chemotherapy, mass size, pathological lymph node involvement, complication, adjuvant chemotherapy and recurrence. In multivariate analysis, this significant relation was between survival and age, mass size, complication, adjuvan chemotherapy and recurrence.Although the survival rate is low in locally advanced disease patients, complete resection increases the survival in selected patients. Especially the survival rate is high in adjuvant chemotherapy performed patients.