Palpabl meme lezyonlarının histopatolojik tanısında ince iğne aspirasyonu ile kesici iğne biyopsisinin karşılaştırmalı çalışması
Comparison study of fine needle aspiration biopsy and core biopsy in histopathologic diagnosis of palpabl breast lesions
  1. Tez No: 266842
  2. Yazar: AKIN FIRAT KOCAAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Meme kitle ve lezyonlarında fizik muayene tamamlanıp görüntüleme çalışmalarıincelendikten sonra sıra kesin tanıyı sağlayacak olan sitolojik inceleme amacıyla biyopsiaşamasına gelir. Günümüzdeki modern yaklaşım, definitif cerrahi girişimden öncesitopatolojik tanının minimal invaziv yöntemlerle elde edilmesi yönündedir.Bizim çalışmamızın bulguları sensitivite, spesifite doğru histopatolojiksınıflama açısından kor biyopsinin İİAB'ye üstün olduğunu göstermiştir. Buna rağmen İİAB'nin sağladığı hızlı, basit ve ucuz tanı tamamen göz ardı edilemez. Birçok hastada doğru tanıyı sağlamada etkindir ancak kor biyopsilerin benign lezyonlardaki doğru ve spesifiktiplendirmesi birçok hastayı açık biyopsilerden korumaktadır. Daha da önemlisi sağladığıreseptör tayinleriyle önemli prognostik bilgiler sağlamaktadır. Palpabl meme lezyonlarınıntanısında her ikisi de güvenle kullanılabilmekle birlikte daha kesin daha detaylı bilgilersağlaması nedeniyle kor biyopsi tanı değerinde daha üstün gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
After completing the physical examination and imagination studies of the breastmass and lesions, comes the biopsy phase which in turn will give the final diagnostic.Nowadays, the modern approach to cytopathologic diagnosis way is minimal invasiveprocedures in contrast to definitive surgery. The results of our study, sensitivity and specificity, showed that in case of true histopathological classification, core biopsy is superior to FNAC. Nevertheless the fast,simple and cheap diagnosis cannot be ignored. It is effective in most of the patient diagnosis, however correct and specific typing of core biopsies in benign lesions protects patients from open biopsy. More important, with determination of the receptors,it provides important prognostic knowledge. In the diagnosis of palpable breast lesions, although both processes can be used with confidence, core biopsy seems to be superior because of providing more detailed and accurate information.