Deneysel spinal kord travmasında Propolis'in etkinliğinin araştırılması
The efficiency of Propolis on exprimental spine cord injury
- Tez No: 266859
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ANT ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Travmatik akut spinal travmanın patofizyolojisinde birbiri ile integre çok sayıda biyokimyasal ve moleküler kaskat sistemleri görev alır; sistemik vasküler değişiklikler, hücre içi elektrolit dengesi ve biyokimyasal değişiklikler, lipit peroksidasyonu ve serbest oksijen radikalleri, apoptozis, eksitoksisite, nörotransmitterler, immün cevap ve enerji matabolizması. Yapılan çalışmalar travma sonrası oluşan bu hasarlanma mekanizmasını önlemeye yada azaltmaya yöneliktir. Propolis, bal arılarından elde edilen antioksidan, antiinflamatuvar, antibakteryal, nöroprotektif ve/veya tümörosidal etkileri gösterilmiş doğal bir maddedir. Deneysel spinal kord travma modeli oluşturulan çalışmamızda 35 sıçan kullanıldı. Kontrol grubunda 7 sıçan normal spinal kord biyokimyasal değerlerini saptanması için kullanıldı. Travma grubunda 7 sıçana total laminektomi yapılarak anevrizma klibi uygulanarak travma oluşturuldu. Travma çözücü grubunda 7 sıçana aynı yöntem kullanıldı ve intraperitoneal serum fizyolojik verildi. Travma ilaç 1 grubuna 7 sıçana aynı yöntem kullanıldı ve ayrıca travma sonrası 30. dk ve 4. saatte intraperitoneal 100 mg/kg propolis iki doz verildi. Travma ilaç 2 grubuna 7 sıçana aynı yöntem kullanıldı ve ayrıca travma sonrası 30. dk ve 4. saatte intraperitoneal 200 mg/kg propolis iki doz verildi. Tüm sıçanlar işlemden 48 saat sonra sakrafiliye edildi. Propolis'in nörolojik iyileşme üzerine katkısı ve spinal kord dokusunda kaspaz 3 ve katepsin B ve L değerleri üzerine etkisi araştırıldı. Sonuçlarımız tedavi grubunun travma grubu ile karşılaştırıldığında nörolojik iyileşme üzerine anlamlı olarak etkili olduğunu göstermiştir. Tedavi grubu travma grubu ile karşılaştırıldığında kaspaz 3 ve katepsin b değerlerinde azalma tespit edilmiş fakat sadece travma ilaç 2 grubunda fark istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuçlarımız propolisin, spinal kord travmasında ikincil hasarlanmayı azaltarak nöroprotektif olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The pathophysiology of traumatic spine cord injury involves complex interrelated process of biochemical and moleculer events such as systemic vasculer changes, celluler electrolite imbalance and biochemical alterations, lipit peroxidation and free radical injury, apoptosis, neurotransmitter accumulations, immune response and energy metabolism. Recent studies have focused on to prevention or decrease to secondary ınjury. Propolis is a resinous substance collected by honeybees from various plant sources. Recently, it has been reported to possess various biological activities, such as antioxidant, antiinflamatory, neuroprotective and/or tumorosidal effects. The experimental spinal cord injury model was applied on 35 rats. In control group 7 rats were sacrificed to provide normal biochemical baseline values. In trauma group 7 rats underwent laminectomy and spinal cord injury was produced by extradural compression of the exposed cord by aneurysm clip. Same procudures were performed in 7 rats in trauma solvent group, so they also injected intraperitoneal saline. Same procedures were performed in 7 rats in trauma drug 1 group and propolis intraperitoneally administered two times 100 mg/kg at 30 min. and 4 hour after trauma. In trauma drug 2 group, 7 rats were performed same procedures and propolis intraperitoneally administered two times 200 mg/kg at 30 min. and 4 hour after trauma. All rats were sacrafied at 48 hours after trauma. The effect of propolis on neuorological status and on caspas 3, cathepsin B and L levels in the spine cord tissue were studied. Our results demonstrated neuorological improvoment in propolis treated groups when compared to trauma group. Caspas 3 levels and cathepsin B levels were decreased in treatment group when compared to trauma group but only in trauma drug 2 group were significantly different. These results suggest that propolis may be an available agent to protect the spine cord from secondary injury after trauma.