İlköğretim öğrencilerinin uyku alışkanlıkları ile duygu-davranış sorunları arasındaki ilişkinin incelenmesi
İlköğretim öğrencilerinin uyku alışkanlıkları ile duygu-davranış sorunları arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 266931
  2. Yazar: EMİNE ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA ÖZBIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çocukların uyku ile ilgili ortaya çıkarılması, problemlerinin değerlendirmesi ve tedavisiçocukların sağlıklı gelişmeleri için çok önemlidir. Bu çalışma ilköğretim öğrencilerinin uykualışkanlıkları sorunları ile duygu-davranış sorunları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıylakorelasyonel tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Yöntem: İzmir ili Balçova ilçesinde bulunan Ertuğrul Gazi İlköğretim Okulu öğrencilerinin (7-14yaş grubu) ebeveynlerinin tümü (n: 790) araştırma kapsamına alınmıştır. Anketlerin yanıtlanmaoranı %73,9(584)'dur. Verilerin toplanmasında uyku alışkanlıkları anket formu ve Güçler veGüçlükler Anketi kullanılmıştır. İstatistik değerlendirmede Pearson, Spearman korelasyon analizive bağımsız gruplarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır.Bulgular: Öğrencilerin uyku süresi ortalaması hafta içi 9.72±1.24, hafta sonu 10.30±1.32'dir.Kendine ait odası olmayanlar %27,7, kendine ait yatağı olmayanlar %11'dir. Yatak odasındatelevizyonu olan öğrenciler %30,0, bilgisayarı olan öğrenciler ise %38,5'dir.
Özet (Çeviri)
Aid: The essential requirement about sleep detection, assessment, and treatment of sleep problemsare very important to healty grow up of children. This corelational descriptive study was conductedto examine the relationships between sleep habits problems with behaviour problems of elementaryschool children.Method: The study population were consisted (790 students) parents of Ertuğrul Gazi elementaryschool students (7-14 years) in Balçova district in İzmir. Parents responded rate were 73,9 % (584).The sleep habits problems questionnaire form and Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ)are used for data collection. Statistical evaluation of data was made by Pearson, Spearmancorrelation and ANOVA.Results: Awerage sleep duration during the weekday was 9.72±1.24, the weekend was 10.30±1.32,of children had no own bedroom 27,7%, of children had no own bed 11%. The presence of atelevision 30% and a computer 38,5% set in the bedrooms of the sample children. Napping duringthe daytime was reported in 4,5%, television viewing 54,1% and computer games playing 7,5%before sleep of children.