Antibiyotik kullanan çocuklarda koruyucu alt bakım protokolünün pişik gelişimini önlemeye etkisi
The effect of protective bottom care protocol on the prevention of diaper rash development in children using antibiotics
  1. Tez No: 266932
  2. Yazar: GÜLBEYAZ BARAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANİYE ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Küçük çocuklarda ve yenidoğanlarda yaygın olarak görülen enflamatuar deri hastalıklarından birisi olan pişiğin, pişiğe neden olan etmenlerin kontrol altına alınması ve iyi bir alt bakımı ile önlenmesi ya da azaltılması mümkündür.Bu çalışmanın amacı, hastanede yatan antibiyotik kullanan 0-18 aylık çocuklarda pişikten koruyucu alt bakımın pişik gelişimini azaltmadaki etkinliğini saptamaktır.Araştırma kontrol-deney gruplu, prospektif yarı deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Dokuz Eylül Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Kliniğinde Ocak-Mayıs 2009 tarihleri arasında yatan, antibiyotik alan 0-18 aylık çocuklar oluşturmuştur. Koruyucu alt bakımına yönelik bir girişimde bulunulmayan kontrol grubuna 41, koruyucu alt bakımı uygulanan ve vazelin kullanılan deney grubuna 42 çocuk alınmıştır. Deney grubundaki çocukların annelerine eğitim verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diaper rash is one of the inflammatory skin disorders which is common in little children and infants. It is possible to control the factors causing diaper rash and to prevent or reduce these diaper rash through a well bottom care.The purpose of this study is to determine the efficiency of protective bottom care in decreasing diaper rash of the infants 0-18 months old who are hospitalized and are taking antibiotics.The research was carried out in a prospective and semi-experimental way through control-experiment group. The sampling of the research involved the infants 0-18 months taking antibiotics and are hospitalized in Child Clinic of Dokuz Eylül University Research and Application Hospital between January and May in 2009. In the control group that did not attempt anything related to protective bottom care, there were 41 infants, while there were 42 in the experiment group that applied protective bottom care and used vaseline. The mothers of children in the experiment group were given education. All children were followed for 3-7 days, and the data were collected.