Türkiye'de yetişen Origanum L. (Labiatae) cinsi üzerinde epidermal incelemeler
The epidermal investigations on the genus Origanum L. (Labiatae) growing on Turkey
- Tez No: 266940
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NARİN SADIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de doğal olarak yetişen, Origanum cinsine ait taksonların Türkiye'de yetiştiği bölgelere arazi gezileri düzenlenip örnekler çiçekli ve meyvalı olarak toplanıp fotoğrafları çekilmiştir. Toplanan 44 örnek herbaryum materyali haline getirilerek İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryumunda saklanmaktadır. Doğadan toplanan örneklerden bir kısmı ise anatomik çalışmaların yapılabilmesi için fikse edilmiştir. Taksonlara ait yaprak yüzeylerinin ayrıntılı şekilleri stereomikroskop yardımıyla çizilmiş, ayrıca hem genel görünüş hem de detaylarının fotoğrafları dijital kamera ile çekilip bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Yüzey morfolojisi Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile detaylı olarak incelenmiş ve fotoğraflanmıştır. Yapraklardan yüzeysel kesitler alınarak stoma yapısı incelenip mm2 başına düşen stoma sayıları, stoma indeksleri alt ve üst yüzeyler için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Uygun preparatlar seçilip şekilleri trinokuler mikroskopta çizim tübü yardımıyla çizilmiş ayrıca fotoğrafları çekilip görüntüleri bilgisayara aktarılmıştır.Origanum cinsine ait taksonların üzerinde yapılan epidermal çalışmalarla cins ve tür ayırımında kullanılacak karakterler belirlenmiş, varolan taksonomik sınıflandırmayı destekleyici ve açıklayıcı karakterler ortaya konmuştur. Verilerin değerlendirilmesiyle yeni bir cins teşhis anahtarı düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, field trips are made to places in Turkey, where taxa of the genus Origanum grow naturally, and samples are collected with flowers and fruit, and their photos have been taken. Collected 44 samples are made into herbarium material and housed in Herbarium of Inonu University Faculty of Pharmacy. Some of the samples collected from nature are flipped to make anatomic studies. Leaf surfaces of taxa were drawn by stereomicroscope in detail also, both the general view and details were taken by a digital camera and transferred to computer. Surface morphology was studied extensively by Scanning Electron Microscope (SEM) and photographed. Facile cross-sections were taken from leaves, stomata structure was examined, and number of stoma per mm2 and stomata index for upper and lower surfaces were separately calculated. Suitable preparates were chosen, their shapes were drawn with the help of drawing tube under trinocular microscope and their photos were taken and transferred to computer.With epidermal studies on taxa of the genus Origanum, characteristics that will be used to distinguish genus and species, characteristics that support and explain existing taxonomic classification were put forward. With the evaluation of obtained data, a new genus identification key was arranged.