Şizofreni ve depresyonda içselleştirilmiş damgalanma ve yaşam kalitesi
Internalized stigmatization and quality of life in schizophrenia and depression
- Tez No: 267004
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN UÇKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş: İçselleştirilmiş damgalanma, bireyin toplumdaki olumsuz kalıp yargıları kendisi için kabullenmesi ve bunun sonucunda değersizlik, utanç gibi olumsuz duygularla kendisini toplumdan geri çekmesidir.Amaç: Remisyonda şizofreni ve depresyon hastaları arasında içselleştirilmiş damgalanma ve yaşam kalitesi puanları arasında farklılık olup olmadığı ve içselleştirilmiş damgalanmanın yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran remisyonda olan şizofreni ve depresyon hastalarında yapılmıştır. Örnek büyüklüğü her bir hastalık grubu için en az 85'er kişi olarak hesaplanmıştır (0.50 etki büyüklüğü, %90 güç, %95 güven aralığı ile); görüşmeyi kabul eden 86 şizofreni ve 85 depresyon hastası çalışmaya alınmıştır. Temel bağımsız değişken hastalık tipi, bağımlı değişkenler ise İçselleştirilmiş Damgalanma ve Yaşam Kalitesidir. Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Form kullanılmıştır.Bulgular: İçselleştirilmiş damgalanma puanları her iki hasta grubunda farklı bulunmuştur. Şizofreni hastalarının puan ortalamaları daha yüksektir. Her iki hasta grubunda yaşam kalitesi alt ölçekleri fiziksel alan ve sosyal alan puanları arasında farklılık bulunurken; ruhsal alan, çevresel alan ve ulusal alan puanlarında farklılık bulunmamıştır. Her iki hasta grubunda da düşük orta ve yüksek içselleştirilmiş damgalanma düzeyleri arasında yaşam kalitesi puanlarının beş alt ölçeğinin tamamında farklılık saptanmıştır.Sonuç ve öneriler: Bu çalışmada yüksek içselleştirilmiş damgalanma puanları alanlarda yaşam kalitesi daha kötü olduğu bulunmuştur. Psikiyatri tedavilerinde ve yaşam kalitesi çalışmalarında damgalanma etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Internalized Stigma is the devaluation, shame, secrecy and withdrawal triggered by applying negative stereotypes to oneself.Objects: To determine the differences in internalized stigmatization and quality of life between schizophrenia and depression patients and to determine the internalized stigmatization?s effects on the quality of life.Method: This cross-sectional study, has been made to schizophrenia and depression patients in remission who were admitted in the Akdeniz University Psychiatry Outpatient Clinic. Sample size was calculated as at least 85'er person for each disease group; (0.50 effect size, 90% power, with 95% confidence interval) 86 schizophrenic and 85 depressed patients who agreed with the interview were studied. Basic independent variable was type of the disease and dependent variables were Internalized stigmatization and Quality of Life. Internalized Stigma of Mental Illness Scale and the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form were used.Results: Internalized stigmatization scores were found to be different in both patient groups. Schizophrenia patients' mean scores are higher. In both patient groups, the quality of life subscale scores which were physical domain and social domain showed some differences while mental domain, environmental domain and national domain points showed no differences.In both patient groups, between the low, medium and high levels of internalized stigmatization, quality of life scores were found to be different in its whole five domains.Conclusion and recommendations: In this study it was found that those who had high internalized stigma points have worse quality of life. Psychiatric treatment and quality of life studies should consider the effects of stigmatization.