Koroner bypass greftlerin değerlendirilmesinde kardiyak BT anjiyografinin etkinliği
Effect of cardiac CT angiography in evaluation of coronary artery bypass grafts
- Tez No: 267046
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Koroner Bypass Greftlerin Değerlendirilmesinde Kardiyak BT Anjiyografinin EtkinliğiAmaç: Çalışmamızda, koroner bypass grefti bulunan ve klinik olarak semptom ya da bulguları sebebiyle greftin görüntülenmesi gereken hastalarda greft patensisini değerlendirmede 64 kesitli BT ile elde olunan kardiyak BT anjiografinin etkinliğini saptamak amaçlanmıştır.Materyal-Metod: Çalışmaya Aralık 2008 - Mart 2010 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı'nda kardiyak BT Anjiyografi incelemeleri yapılan, koroner bypass grefti bulunan 33 hasta dahil edildi. Bu hastaların kardiyak BT anjiografi tetkik raporları ve görüntüleri, katater koroner anjiyografi incelemeleri, klinik takip bilgileri ve kardiyak BT anjioyografi sonrası yapılan diğer incelemeleri retrospektif olarak değerlendirildi.Bulgular: Çalısmaya toplam 33 hastada 94 greft dahil edildi. Greftlerin 32 tanesi LIMA, 1 tanesi radial arter grefti, 61'i safen ven greftiydi. 64 kesit BT incelemesinde LIMA greftlerden 8' inde oklüzyon, 2' sinde %50 ve üzeri darlık saptanırken geri kalan 22 greft ise açık olarak değerlendirildi. 61 venöz greftin 16'sı oklude, 6'sı dar(%50 ve üzeri) ve 39'u açık olarak değerlendirildi. Bir adet radial arter grefti açık olarak değerlendirildi. Koroner katater anjiyografi incelemesi bulunan hasta grubunda, 64 kesit kardiyak BT incelemesinin duyarlılığı %95.4, seçiciliği %92.3, doğruluğu %93.7, pozitif öngörü değeri %91.3 ve negatif öngörü değeri %96 olarak bulundu. Tüm hasta grubu ele alındığında ise 64 kesit kardiyak BT incelemesinin duyarlılığı %95.4, seçiciliği %84.2, doğruluğu %86.9, pozitif öngörü değeri %65.6, negatif öngörü değeri %98.3 olarak bulunmuştur.Sonuç: Koroner bypass operasyonu sonrasında hastaların greftlerinin görüntülenmesinde 64 kesit BT ile elde olunana kardiyak BT anjiyografi incelemesi yüksek negatif öngörü değerine sahip non invaziv bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Effect of Cardiac CT Angiography in Evaluation of Coronary Artery Bypass GraftsObjective: The purpose of this study was assessing the effect of cardiac CT angiography with 64 slice CT in patients with coronary bypass grafts who needed to be evaluated because of their symptoms or clinical findings.Material and Mehtods: Between December 2008 and March 2010, cardiac CT angiography invastigation was performed to 33 patient(who has coronary bypass grafts) in Dokuz Eylul University Radiology department. These 33 patient included to our study and their cardiac CT angiography findings, catatery anjiography results(if performed), other investigations and clinical records were evaluated retrospectively.Results: 33 patients and 94 grafts were evaluated. There were 32 LIMA , 1 radial artery, 61 saphaneus vein grafts. In 64 slice CT evaluation, 8 LIMA grafts were found ocluded. Stenosis(%50 and more) were found in 2 LIMA grafts. Other 22 LIMA grafts were patent. 16 of 61 vein grafts were ocluded. 6 vein grafts were stenotic(%50 and more) and 39 were patent. 1 radial arter graft were patent. These findings were compaired with cathatery angiography results or clinical follow up. 64 slice cardiac CT investigation has sensitivity of %95.4, specificity of %92.3, accuracy of %93.7, negative predictive value of %96 and positive predictive value of % 91.3 for the patient group who underwent with cathatery angiography. For total patient group, 64 slice cardiac CT investigation has sensitivity of %95.4, specificity of %84.2, accuracy of %86.9, positive predictive value of % 65.6 and negative predictive value of %98.3.Conclusion: 64 slice cardiac CT investigation is a non invasive imaging technique with high negative predictive value for evaluation of coronary bypass grafts .