Farklı yüzey özelliklerine sahip zirkonyum oksit ve farklı fabrikasyon yöntemleri ile üretilen veneer seramikleri arasındaki bağlantı direncinin fizik yeterliliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of physical sufficiency of bond strength between zirconium oxide with different surface treatments and veneering ceramics fabricated by different methods
- Tez No: 282230
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızın amacı; beyaz ve renkli zirkonya üzerine uygulanan farklı yüzey işlemlerinin ve farklı yöntemler kullanılarak uygulanan veneer seramiklerinin; zirkonya ile veneer seramiği arasındaki makaslama ve mikrogerilim bağlantı direnci üzerinde etkisinin araştırılmasıdır.Çalışmamızda, Vita In-Ceram YZ Cubes zirkonya kullanılarak makaslama bağlantı testi için n=80, mikrogerilim bağlantı testi için n=160 adet altyapı hazırlanmış ve örneklerin yarısı Vita YZ Colour Liquid renk solüsyonu ile renklendirilmiştir (n=40, n=80). Yüzey işlemi olarak kumlama ya da silika kaplama (Rocatec Juniour, 3M ESPE) işleminin uygulandığı zirkonya altyapıların yarısı Vita VM9 tabaka seramiği, geri kalan örnekler Vita PM9 pres seramiği ile kaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the effect of surface treatments and different processing methods of veneer ceramics on shear and microtensile bond strengths of veneer ceramics and white and colored zirconia frameworks.In this study, for shear bond strength n=80 and microtensile bond strength test n=160, zirconia frameworks were prepared from Vita In-Ceram YZ Cubes and half of the specimens were colored by using Vita YZ Colour Liquid (n=40, n=80). Sandblasting and silicoating were applied as surface treatments, half of the zirconia frameworks were veneered with Vita VM9 layered ceramic or Vita PM9 pressable ceramic.