Basketbolcularda durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin lig sıralamsına göre değerlendirilimesi
Evalutation of state and continuous anxiety levels? of basketballers according to league ranking
- Tez No: 267126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada 2008?2009 Beko Basketbol Liginde yer alan takımların kaygı düzeyleri ve lig sıralamasında ki durumları arasında'ki ilişki incelenmiştir. 1964 yılında Spielberg ve arkadaşları tarafından normal ve normal olmayan bireylerin sürekli ve durumluk kaygı düzeylerinin ölçülmesi amacıyla geliştirilen Türkçeye Öner ve Le Compte (1983) tarafından uyarlanan envanterler kullanılmıştır. Çalışmaya 16 takım olan Beko Basketbol Liginden 8 takım ve ve 72 sporcu katıltmıştır. Selçuk Üniversitesi hariç çalışmaya katılan diğer takımların hepsine bu envanterler dış saha maçlarında uygulanmıştır. Araştırmaya katılan takımların Durumluk ve Sürekli kaygı puanlarının istatiksel karşılaştırılması aşağıdaki tabloda verilmiştir.DeğişkenlerKareler toplamıOrtalama kareFPDurumluk kaygıTakımlar arası676,57996,6541,1260,358Sürekli kaygıTakımlar arası403,42057,6310,7430,637Araştırmaya katılan takımların ligde bulundukları sıralama bakımından durumluk ve sürekli kaygı puanları karılaştırıldığında takımların ligdeki sıralamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study, is to evaluate the link between anxiety level and the ranking situation teams at the 2008-2009 Beko Basketball Legue. The documents, which are created by Spielberg and his friends, for evaluating normal and anormal people?s state and anxiety level, in the year 1964 and adapted into Turkish by Öner and Le Compte (1983) is used. 8 teams and 72 sportman of Beko Basketball League which has 16 teams, participated into this study. These inventories are applied to the teams at outher zones, except Selcuk University. The points of state and continuous anxiety level of teams which participated in the research are given in the tables, below.VariablesSum of SquaresAverage of SquaresFPState AnxietyBetween Teams676,57996,6541,1260,358Continuous AnxietyBetween Teams403,42057,6310,7430,637It has not been detected any significant differences between the teams that participated in research in statistical means, when they compared in order to their points of ranking in the league and their continuous anxiety level. (P>0,05).