Gençlerde kişilik bozuklukları ve cinsel yönelim
Personality disorders and sexual orientation in young people
  1. Tez No: 267134
  2. Yazar: GÜLDEN NAZLI YEŞİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Üniversite öğrencisi gençlerde cinsel davranışları, kişilik bozukluğu yaygınlığı, cinsel yönelim yaygınlığı ve cinsel yönelim ve kişilik bozuklukları arasındaki ilişkiyi incelemek bu tezin amaçlarını oluşturmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda İzmir ve Aydın şehirlerinde bulunan 773 üniversite öğrencisi araştırmada katılımcı olarak yer almışlardır. Katılımcılara, DSM-IV ve ICD-10 Kişilik Bozuklukları Değerlendirme Aracı (DIP-Q), Eskin Cinsel Davranış ve Yönelimi Değerlendirme Aracı (ECDYDA) ve demografik özellikleri içeren genel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezini oluşturan heteroseksüel olmayan cinsel yönelim olasılığının B küme kişilik bozukluklarında daha yaygın bir şekilde görülmeyeceği varsayımı elde edilen bulgular doğrultusunda desteklenmiştir. Elde edilen bulgular göstermektedir ki herhangi bir kişilik bozukluğuna sahip olmak ile heteroseksüel ya da homoseksüel cinsel yönelime sahip olmak arasındaki bir ilişki yoktur.
Özet (Çeviri)
The goals of this study are to investigate the sexual behaivors, the prevalance of personality disorders and sexual orientation and the relationship between sexual orientation and personality disorders in university students. In the line of these goals, A total of 773 university students from İzmir and Aydın cities are participated in this study. Paticipants were administred DSM-IV and ICD-10 Personality Disorder Questionnaire (DIP-Q), Eskin Sexual Behavior and Orientation Questionnaire (ECDYDA) and general information form which includes demographic features. According to findings research hypothesis which is the possibility of non-heterosexual sexual orientation can not be seen more widely ın Cluster B personality disorders were supported. The findings show that there is no relationship between having a personality disorder and having heterosexual or homosexual sexual orientation.