Aydın ili halk ilaçları üzerinde farmakognozik ön araştırmalar
- Tez No: 37744
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY SARIYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
- 56 - VT- ÖZET Bu çalışmada, Aydın yöresine yapılan araştır ma gezisinde bizzat toplanan 21 bitkisel örneğin tayinleri yapılmış ve bitkiler familyalarına göre alfabetik olarak dizilmiştir. Örneklerin yöresel adları ve kullanılışları bildirilmiş, bitkilerin tanıtımı yapılmış, çiçeklenme zamanı, yetiştiği yerler ve Türkiye'deki yayılışı verilmiş, kullanılan kısımları üze rinde ön denemeler yapılmış ve bulunan maddeler (ant- rasen türevleri, flavonoidler, saponinler, gallik ve kateşik tanenler, alkaloitler) bildirilmiştir. Ayrıca bu bitkilerin literatür kayıtları taranarak kimyasal bileşimi ve tıbbi kullanımları araştırılmış ve yöre sel kullanılışları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 57 - VII- SUMMARY In this work, twenty one plant specimens collec ted personally from Aydm region have been identified botanically and listed in alphabetical order of their families. Vernacular names and local uses of the speci mens have been given. Plants have been described. Flo wering time, habitat and distribution have been added. Preliminary analysis have been carried out on the ma terials and their principal substances(antracene deri vatives, flavonoids, saponins, gallic and catechic tanins and alkaloids) have been reported. Chemical composition of these plants were also investigated by searching literature findings and the reginal use was compared tfo the therapeutic use.