Köpeklerin idrar örneklerinden Klebsiella pneumoniae identifikasyonu ve antibiyotik duyarlılıkları
Identification of Klebsiella pneumoniae from urine samples in dogs and Antimicrobial Susceptibility
- Tez No: 267137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ KIRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Araştırmamızda İzmir ili ve çevresindeki üriner sistem hastalığına yakalanmış 200 adet sahipli köpekten idrar örnekleri alınmış ve bu örneklerden bakteriyel etkenlerin izolasyon ve identifikasyonları yapılmış, etkenlerin antibiyotik duyarlılıkları belirlenmiştir.Araştırma sonucu izole edilen mikroorganizmalar Klebsiella pneumonia (% 11.5), Staphylococcus aureus (% 10.5), Corynebacterium spp. (% 7.5), Koagulaz Negatif Stafilokok'lar (% 5.5), Streptococcus spp. (% 7), Enterococcus spp. (% 2) Escherichia coli(% 1.5) Proteus vulgaris (% 1.5) Bacillus spp. (% 1), Pasteurella ureae (% 1), Candida albicans (% 1), Pasteurella pneumonia (% 0.5), Plesiomonas shigelloides (% 0.5), Neisseria spp. (% 0.5), Flavobacterium spp. (% 0.5) olarak belirlenmiştir. 96 adet idrar örneğinde (% 48) bakteriyolojik üreme tespit edilememiştir.Araştırmada incelenen Klebsiella pneumonia izolatları Gentamisin'e % 52.2 oranında duyarlı bulunurken, Sulbaktam-Ampisilin'e % 87 oranında, Kloramfenikol'e ise % 52.2 oranında direnç geliştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 200 urine specimen were collected from owned dogs with urinary system infection in the region of Izmir province and bacterial isolation, identification and antibiotic susceptibility were detected.The microorganisms isolated from these urine samples are Klebsiella pneumonia (11.5 %), Staphylococcus aureus (10.5 %), Corynebacterium spp. (7.5 %), Coagulase Negative Staphylococci (5.5 %), Streptococcus spp. (7 %), Enterococcus spp. (2 %) Escherichia coli (1.5 %) Proteus vulgaris (1.5 %) Bacillus spp. (1 %), Pasteurella ureae (1 %), Candida albicans (1 %), Pasteurella pneumonia (0.5 %), Plesiomonas shigelloides (0.5 %), Neisseria spp. (0.5 %), Flavobacterium spp. (0.5 %) respectively. There was not detected any bacterial growth out of 96 (48 %) specimen.While the isolates examined in this study were found susceptible to Gentamicin in the ratio of 52.2 %, the isolates were also found resistant to Sulbactam-Ampicillin in the ratio of 87 %, and resistant to Chloramphenicol acid in the ratio of 52.2 %.