Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği'nin geliştirilmesi ve meslektaş dayanışmasının iş doyumu ile ilişkisi
Development of Colleague Solıdarıty of Nurses? scale and the relationship between job satisfaction and colleague solidarity
- Tez No: 267177
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Meslektaşların birbirlerine güvenerek dayanışmaları, kurumu yıkıcı ve istenmeyen davranışlardan koruyarak, çalışanların yetenek ve becerilerini geliştirmekte ve etkin bir koordinasyon kurarak kurumun verimliliğini artırmaktadır. Araştırma, Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği'ni (HMDÖ) literatüre kazandırmak, meslektaş dayanışmasını değerlendirmek ve iş doyumu ile ilişkisini belirlemek amacı ile metodolojik, kesitsel ve tanımlayıcı olarak planlandı. Araştırmanın evrenini Isparta'da Sağlık Bakanlığı'na bağlı üç devlet hastanesinde ve Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde çalışan tüm hemşireler, araştırmanın örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul edenlerden, HMDÖ geliştirme aşamasında 200, dayanışma durumları ve iş doyumu ile ilişkisinin değerlendirilmesi aşamasında 300 hemşire oluşturdu. Veriler, Hemşire Tanıtım Formu, HMDÖ ve Minnesota İş Doyumu Ölçeği ile toplandı ve SPSS-version 11.5 programında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Colleagues? support each other with trust and their solidarity protect the institution from destructive and undesirable attitudes, decrease exhaustion of employees and improve their talents and also increase the overall performance of the institution with an effective coordination. This study was planned as descriptive and methodological aiming to bring Colleague Solidarity of Nurses? Scale (CSNS) into the nursing literature, evaluate colleague support among nurses and determine its relationship with job satisfaction. The space of the study was consisted by all nurses who work at three hospitals of the Ministry of Health and one university hospital in Isparta. The sample of the study was consisted by nurses who agreed to participate. They are 200 nurses in development of CSNS and 300 nurses in evaluation. Data were collected with Nurse Introduction Form, CSNS and Minnesota Job Satisfaction Scale. Collected data were evaluated by SPSS version 11.5.