Meslektaş dayanışmasının hemşirelerin tıbbi hata tutumlarına etkisi
The effect of colleague solidarity on nurses' medical error attitudes
- Tez No: 965001
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma, meslektaş dayanışmasının hemşirelerin tıbbi hata tutumlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Karadeniz bölgesinde hizmet veren bir devlet hastanesinde çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerini taşıyan 225 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri; Bireysel ve Mesleki Özellikler Soru Formu, Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği ve Tıbbi Hatalarda Tutum Ölçeği ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak 4 Ekim- 31 Aralık 2024 tarihleri aralığında toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of collegiality on nurses' attitudes towards medical errors. Material and Method: This study employed a descriptive and cross-sectional design. The study sample consisted of 225 nurses working at a public hospital in the black sea region who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. Data were collected using the Individual and Professional Characteristics Questionnaire, Colleague Solidarity of Nurses' Scale, and the Attitude Scale Towards Medical Errors, using face-to-face interviews between October 4 and December 31, 2024.