Hemşirelerde meslektaş dayanışmasını etkileyen mesleki ve bireysel özelliklerin incelenmesi
Examination of professional and individual characteristics affecting colleague solidarity in nurses
  1. Tez No: 665396
  2. Yazar: HÜLYA İNCİRKUŞ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESTİ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma hemşirelerin mesleki ve bireysel özelliklerinin meslektaş dayanışması tutumları ile arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı türde yapılmıştır.Çalışma Devlet Hastanesinde Aralık 2019- Şubat 2020 tarihleri arası çalışan 210 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, tanımlayıcı anket formu ve Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanılmıştır. Hemşirelerin Hemşirelerde Meslektaş Dayanışması Ölçeği (HMDÖ) Duygusal Dayanışma-Akademik Dayanışma-Dayanışma ile İlgili Olumsuz Düşünceler ve ölçek toplamından aldıkları puanlar sırasıyla; 39,91±4,34 - 38,24±4,78- 18,64±4,67 ve 96,80±10,20 ortalama olarak saptanmıştır. Meslektaş dayanışması nedir ifadesine hemşirelerin %28,1 (n=59) destek olma olarak yanıt vermiştir Hemşirelerin yaş gruplarına, medeni durum, çocuğu olma durumuna göre, mezun olunan okula, yetiştiği aile tipine, birlikte yaşadıkları kişilere, kardeş sayısına, baba eğitim durumuna göre, meslektaşlardan gerekli desteği görme durumu göre HMDÖ genel puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study is the study of nurses and peer solidarity of their individual characteristics. The study was conducted with 210 nurses working in the State Hospital between December 2019 and February 2020. The data were obtained on the Colleague Solidarity Scale in Nurses. Descriptive methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum) when evaluating the study values. Nurses' Colleague Solidarity Scale in Nurses (HMDÖ) Emotional Solidarity-Academic Solidarity-Negative Thoughts about Solidarity and the points they received from the scale total are; 39.91 ± 4.34 - 38.24 ± 4.78- 18.64 ± 4.67 and 96.80 ± 10.20 were determined as mean. 28.1% (n = 59) of the nurses responded to the statement of“What is co-operation solidarity”as support. According to the age groups of the nurses, marital status, childhood, school graduated, the type of family they grew up with, the number of siblings they live with, the number of siblings, the level of education of their fathers, the fact that they received the necessary support from their colleagues, there was no statistically significant difference between the general scores of HMD (p> 0.05).