Üst Gastrointestinal Sistem Hastalıkları (GİS) ve Mide Kanseri Gelişiminde H. Pylori ve MDR İlişkisi
Association of MDR and Helicobacter Pylori in The Development of Gastric Cancer and Upper Gastrointestinal Diseases (GIS)
- Tez No: 267181
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı; Helikobakter pilori (HP) pozitif ve negatif gastritli hastalarda ve mide kanserlilerde çok ilaca direnç (MDR) geni-1 ekspresyonu ile HP varlığı arasındaki ilişkiyi ve MDR1 polimorfizmlerin (2677T/A, C3435T ve T129C) bunların üzerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 200 sağlıklı kontrolün periferal kanları ve 45 HP pozitif, 50 HP negatif mide kanserli ve 50 HP pozitif, 50 HP negatif gastritli hastanın parafin dokuları dahil edildi. Ekspresyon düzeyi ?Real Time?-PZR; polimorfizmler PZR-RFLP ile tayin edildi. MDR-1 ekspresyon pozitifliği kanserli grupta gastritli gruba göre daha yüksek saptandı (p=0.0005).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of multi drug resistance (MDR) gene-1 expression and its polymorphisms (2677T/A, C3435T ve T129C) in the Helicobacter pylori (HP) positive and negative patients with gastritis and gastric cancer. Peripheral blood of 200 healthy controls and paraffin tissue samples of gastric cancer (45 HP positive/ 50 HP negative) and gastritis (50 HP positive/50 HP negative) patients were enrolled in this study. Expression level and polymorphism were determined by real time PCR and PCR-RFLP. The expression of MDR-1 in gastric cancer patients was higher compared to gastritis (p=0.0005).