Torakotomi sonrası ağrı kontrolünü sağlamaya yönelik bakım protokollerinin geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
The development of care protocols aimed at achieving post-thoracotomy pain management and the evaluation of their efficacy
- Tez No: 267182
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Araştırma, torakotomi sonrası ağrı kontrolüne yönelik geliştirilen Bakım Protokolü'nün uygulanması ve etkinliğinin belirlenmesi amacıyla yapılan prospektif, randomize, tek-kör klinik çalışmadır. Bir üniversitesi hastanesinin göğüs cerrahi yoğun bakım ünitesinde 01 Ocak 2008 ve 01 Ekim 2008 tarihleri arasında yapılan araştırmaya kontrol grubunda 35, çalışma grubunda 35 olmak üzere toplam 70 hasta alındı. Her iki grup hastaya aynı analjezik medikasyon yöntemi uygulandı. Ek olarak çalışma grubu hastalarına nonfarmakolojik ağrı kontrol yöntemlerinden oluşan Bakım Protokolü ile birlikte postoperatif ilk iki saat içinde hasta ağrı şikayeti bildirmese dahi rutin tedavi protokolünde yer alan diklofenak 75 mg IM analjezik uygulaması yapıldı. Ağrı şiddeti postoperatif 2, 4, 8, 16, 24 ve 48.saatlerde `Sözel Kategori Ölçeği' ve `Davranışsal Ağrı Ölçeği' ile ölçüldü. Protokolün etkinliğinin değerlendirilmesi için ağrı düzeyi, solunum fonksiyon testleri ve analjezik tüketim durumları değerlendirildi. Hastaların %70(n=49)'i erkek, %30(n=21)'u kadın ve yaş ortalaması 51±10 (yaş aralığı 25-65) idi. Demografik özelliklerin her iki hasta grubunda da homojen dağılım gösterdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
This prospective, double-blind, randomized study was aimed at determining the application and effectiveness of the Care Protocol aimed for post-thoracotomy pain management. A total of 70 patients consisting of 35 patients in the control group and 35 in the study group were included in the study, which was conducted in the intensive care unit of an university thoracic surgery department. The same analgesic medications were used for both groups. Additionally, the Care Protocol consisting of nonpharmacologic pain management methods was used among the study group patients along with Diclofenac 75 mg i.m., which is part of the routine management protocol and was administered to this group of patients during the first two postoperative hours regardless of they reported pain complaints or not. Pain severity was measured at the postoperative 2nd, 4th, 8th, 16th, 24th and 48th hours using `Verbal Category Scale? and `Behavioral Pain Scale? methods. Level of pain, respiratory function test results and analgesic consumption were evaluated. Of these 70 patients, 70% (n=49) were female and 30% (n=21) were male and their mean age was 51±10 (range: 25-65 years). It was seen that demographic characteristics had a homogeneous distribution in both patient groups.