Yoğun bakım hemşirelerinin sürekli eğitim etkinliklerinden yararlanma durumları
The status of benefit that intensive care nurses gained from continuous training programs
- Tez No: 267193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM ULUPINAR ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin sürekli eğitimlerden yararlanma durumlarını saptamaya yönelik tanımlayıcı bir çalışmadır. Örneklemi eğitim ve araştırma, üniversite ve özel hastane grubuna bağlı 251 yoğun bakım hemşiresi oluşturdu. Veriler anket formuyla toplandı. Hemşirelerin %88'i kadın, %62,9 lisans mezunudur; yaş ortalaması 26,47 yıl, mesleki deneyim ortalaması 4,47 yıl, yoğun bakım deneyim ortalaması 2,91 yıldır. Hemşirelerin en fazla katıldığı sürekli eğitim etkinlikleri, hizmet içi eğitimler ve klinik oryantasyon programıdır. En az yararlanılan etkinlikler ise web tabanlı on-line eğitimler ve mesleki süreli yayınları izlemedir. Hemşireler sürekli eğitimlerden %66,1 oranında bireysel yarar, %95,2 oranında mesleki yarar sağlamaktadır. Özel ve üniversite hastanelerinde çalışan hemşireler eğitimlerden daha fazla mesleki ve bireysel yarar sağlamaktadır. Hemşirelerin kurumdaki sürekli eğitim etkinliklerinin yeterliliğine verdikleri puan 10 üzerinden ortalama 6,46 puan; kendi gelişim düzeylerine verdikleri puan ortalama 7,16'dır. Özel hastanelerde çalışan, lise ve ön lisans mezunu olan hemşireler kurumdaki sürekli eğitimleri; sorumlu hemşireler ve eğitim hemşireleri kendi gelişimlerini daha yeterli bulmaktadır. Hemşirelerin %52,2'si iş yoğunluğu, %34,7'si eleman eksikliği nedeniyle eğitimlere katılamamaktadır. Yoğun bakım hemşirelerinin katıldıkları sürekli eğitim etkinliklerinin yeterli ve yararlı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research is a descriptive study in order to state the status of benefit that intensive care nurses gained from continuous training programs. Data for the research were collected from 251 intensive care nurses working in university hospitals, private hospitals, research and training hospitals by means of survey forms. 88% of the nurses are women and have BS degree, the average age is 26,47 years, the average work experience is 4,47 years, the average intensive care experience is 2,91 years. Refering to the survey, most of the continuous training programs the nurses attended are service utility trainings and clinical orientation programs. The least benefited ones are web-based on-line training programs and periodical professional publications. The nurses gain 66,1% individual and 95,2% professional benefit from those continuous training programs. The nurses at university and private hospitals gain more individual and professional benefits from the programs compared to the others. They give average 6,46 points over 10 for the efficiency of the programs given in establishment and 7,16 points for their individual development.The nurses, who have associate degree, as well as high school graduates indicate those trainings more efficient for their establishment, while the charge nurses and training nurses indicate it is more efficient for their individual development. 52,2% of nurses, because of work density, and 34,7% of nurses, due to lack of sufficient staff, cannot attend the training programs. It comes to the conclusion that the continuous training activities taken by intensive care nurses are sufficient and effective.