Akciğer kanseri hastalarında video yardımlı torakoskopik cerrahi veya açık torakotomi cerrahisinin solunum fonksiyonları ile egzersiz kapasitesine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of video-assisted thoracoscopic surgery or open thoracotomy surgery on respiratory functions and exercise capacity in lung cancer patients
- Tez No: 598895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Akciğer kanserinde yapılan cerrahiler hastaların solunum ve fiziksel fonksiyonlarını etkiler bu nedenle uygun cerrahinin seçilmesi önemlidir, fakat cerrahi tiplerinin fonksiyonlar üzerine etkileri yeteri kadar araştırılmamıştır. Çalışmanın amacı akciğer kanserli hastalarda VATS ve torakotomi cerrahilerinin solunum fonksiyonları, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum kas kuvveti ve enduransı, periferik kas kuvveti, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi, yorgunluk, dispne ve ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıydı. VATS grubunda 12 (59,83±10,23yıl, 6E/6K) ve torakotomide 15 (62±8,57yıl,14E/1K) hasta cerrahi öncesi-sonrası 10-15. günde karşılaştırıldı. Solunum fonksiyonları, fonksiyonel egzersiz kapasitesi, solunum kas kuvveti ve enduransı, periferik kas kuvveti, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi, yorgunluk, dispne ve ağrı değerlendirildi. Cerrahi sonrası torakotomi grubunda FVC(%), PEF(L), PEF(%), 6-DYT mesafesi, %6-DYT, 6-DST adım sayısı ve MEP (%) gruplar arası anlamlı olarak daha düşüktü (p0,05). VATS ve torakotomi gruplarında FEV1(L), FEV1(%), FVC(L), üst ekstremite kas kuvveti, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi grup içi benzer olarak azaldı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Surgeries performed in lung cancer affect respiratory and physical functions of patients, therefore it is important to choose the appropriate surgical technique. However, the effects of types of surgery on functions have not been adequately investigated, yet. We aimed to compare the effects of VATS and thoracotomy surgeries on pulmonary functions, functional exercise capacity, respiratory muscle strength and endurance, peripheral muscle strength, physical activity level, quality of life, fatigue, and dyspnea in lung cancer. Twelve patients in VATS (59,83±10y;6M/6W) and 15 patients in thoracotomy (62±8,57y;14M/1W) group compared before and after surgery. Pulmonary functions, functional exercise capacity, peripheral, respiratory muscle strength and endurance, physical activity level, quality of life, fatigue and dyspnea were evaluated. In thoracotomy FVC(%), PEF, PEF(%), 6-MWT distance, 6-MWT(%), 6-MST steps and MEP(%) were significantly lower (p0.05). FEV1, FEV1(%), FVC, upper extremity muscle strength, physical activity level and quality of life decreased similarly within the groups (p0.05).