Sıçan testis iskemi reperfüzyon hasarında anjiyotensin ve endotelinin rolü
Role of angiotensin and endothelin on ischemia reperfusion injury in rats
- Tez No: 267230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KURÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma testiküler iskemi/reperfüzyon (İR) hasarında anjiyotensin ve endotelinlerin rolü olup olmadığını belirlemek için planlandı. Sıçanlar tiyopental sodyum (50 mg/kg) ile intraperitoneal (i.p.) olarak anestezi edildi. Sıçanların sol testiküler arter ve veni 1 saat süreyle klemple oklüze edildi, bilateral orşiektomi yapılmadan önce organ 3 ya da 24 saat reperfüze edildi. Anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) inhibitörü enalapril (20 mg/kg), anjiyotensin reseptör (AT1) antagonisti losartan (30 mg/kg), endotelin A ve B reseptör (ETA/B) antagonisti bosentan (10 mg/kg) ya da çözücü (salin) reperfüzyondan yarım saat önce tek doz i.p. olarak uygulandı. Malondialdehid (MDA) düzeyi ve myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi reperfüzyondan 3 saat sonra testiküler dokularda ölçüldü. Histolojik muayene reperfüzyondan 24 saat sonra yapıldı. İR ipsilateral testislerin MPO aktivitesini değiştirmeksizin MDA düzeyinde anlamlı bir artışa sebep oldu. Enalapril, losartan ve bosentan tedavileri MPO aktivitesinde herhangi bir değişiklik yapmaksızın MDA düzeyini azalttı. Yanlızca bosentan tedavisi İR ile oluşan histopatolojik değişiklikleri iyileştirdi. Bu sonuçlar testiküler İR hasarı patogenezinde endotelinlerin anjiyotensinlere göre daha önemli bir rol oynayabileceğini göstermiştir
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine whether angiotensin and endothelin have a role in testicular IR injury. Rats were anesthetized with thiopental sodium (50 mg/kg i.p.) before the operation. Left testicular artery and vein of rats was occluded for 1 hour, before the bilateral orchiectomy the organ was allowed to reperfuse 3 or 24 hour. Enalapril (20 mg/kg, i.p.), losartan (30 mg/kg, i.p.), bosentan (10 mg/kg, i.p.) or vehicle (saline) was administrated at 30 min prior reperfusion. Malondialdehyde (MDA) level and myeloperoxidase (MPO) activity were measured in testicular tissue after 3 hours of reperfusion. Histologic examination was made after 24 hours of reperfusion. IR caused a significant increase in MDA level of ipsilateral testis, but did not change the MPO activity. Enalapril, losartan and bosentan treatments decreased MDA levels without any change in MPO activities. Only, bosentan treatment ameloriated IR induced histopathologic alterations. These results shown that endothelin may play more important role in pathogenesis of testicular IR injury than angiotensin.