Gebeliğin kornea üzerine etkilerinin araştırılması
Effects of the pregnancy on cornea, research study
- Tez No: 267304
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SILAY CANTÜRK UĞURBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Normal gebelik sürecinde sağlıklı gözlerde kornea ve göz içi basınç (GİB) değişikliklerini tespit edip, bu değişikliklerin gebelik süresince ve doğum sonrasındaki seyrini gözlemlemeyi amaçladık. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde antenatal takipleri yapılan, yaşları 21-35 arasında değişen, gebeliğinin ilk 10 haftasında olan 26 olgunun 52 emetrop gözü çalışmaya dahil edildi. Olguların tümüne, doğuma kadar 3 ayda bir ve doğum sonrası 3. ayda görme keskinliği ve biomikroskopik muayene, Non kontakt tonometre (NKT) ile göz içi basınç ölçümü, ultrasonografik pakimetri (UP) ile merkezi kornea kalınlığı (MKK) ölçümü, fundus muayenesi ve kornea topografisi ölçümleri yapılmıştır. Korneanın kantitatif topografik parametrelerinin ölçüm dönemleri arasındaki değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Korneanın kalitatif topografik incelemesi sonucu düzenli (yuvarlak, oval, simetrik papyon) ve düzensiz (asimetrik papyon, düzensiz) şekillerin zaman içerisindeki değişimleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (sağ p=0.134, sol p=0.734). Gebeliğin 2. ve 3. timesterlerindeki ortalama GİB ölçümleri diğer ölçüm dönemleri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak düşük bulunmuştur (sağ p= 0.001, sol p < 0.001). İkinci ve 3. timesterlerdeki ortalama MKK ölçümleri diğer ölçüm dönemleri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak yüksek bulunmuştur (sağ p < 0.001, sol p < 0.001). Normal gebelik sürecinde 2. ve 3. trimesterlerde MKK'daki belirgin artışa, GİB'de belirgin düşüşün eşlik ettiği gözlenmiştir. Doğum sonrası 3. ayda eski seviyelerine dönen bu değişiklikler, artan MKK ile birlikte artması beklenen GİB ilişkisinden farklılık göstermektedir. Gebelik sırasında tespit edilen veya öncesinde var olan glokomun takibinde, bu süreçte oluşan fizyolojik MKK ve GİB değişiklikleri göz önüne alınarak GİB değerlendirmesi yapılması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
Our aim was to determine the changes that occur in cornea and intraocular pressure (IOP) during normal pregnancy, and to report how there parameters changed throughout the pregnancy. Fifty two emmetropic eyes of 26 subjects, whose antenatal follow-up was done in Zonguldak Karaelmas University Medical Faculty, Department of Obstetrics and Gynecology, with ages ranging from 21 to 35 first seen at the 10th week of their pregnancy, were included in this study. Visual acuity, biomicroscopy, IOP measurement with non contact tonometer, central cornea thicknes measurement with ultrasonic pachymeter, fundus examination and corneal topography were performed three months prior to delivery and repeated 3 months post delivery. The difference among the quantitative topographic parameters was statistically insignificant. The difference among regular (spherical, elliptic, symmetrical bow tie) and irregular (asymmetrical bow tie) qualitative topographic parameters was statistically insignificant, (right p=0.134, left p=0.734). Average IOP measurements at second and third trimester of pregnancy were measured low (right p= 0.001, left p < 0.001). Average CCT measurements at second and third trimester of pregnancy were measured high (right p< 0.001, left p < 0.001). During second and third trimester of normal pregnancy significant increase in CCT occured with significant decrease in IOP. These changes reverted to their normal level at 3 months post delivery. Physiological changes occuring in CCT and IOP during pregnancy should be taken into consideration for the treatment and follow-up period of glaucoma diagnosed during or prior to pregnancy.