Gebeliğin gözyaşı ozmolaritesi üzerine etkisi
The effects of pregnancy on tear osmolarity
- Tez No: 377980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Gebeliğin gözyaşı ozmolaritesi üzerine etkisi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Kasım 2014, Samsun. Amaç: Gebeliğin gözyaşı sistemi üzerine etkisinin gözyaşı ozmolaritesi ölçümü ve Schirmer testi ile araştırılması. Gereç ve Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Mayıs 2013 - Eylül 2014 tarihleri arasında prospektif vaka-kontrol çalışması olarak yapıldı. Çalışmaya gebelik tanısı almış, ilk trimesterde olan 20-40 yaş arası 30 gebe ile refraksiyon kusuru dışında herhangi bir hastalığı olmayan 20-40 yaş arası 30 kadın, kontrol grubu olarak dahil edildi. Çalışmaya katılan kişilerin randomize seçilen tek gözlerine TearLab ozmolarite sistemi ile gözyaşı ozmolaritesi ölçümü ve gözyaşı fonksiyon testlerinden Schimer 1 testi uygulandı. Gebe ve kontrol grubunun 15 sağ ve 15 sol gözlerinden ölçüm alındı. Her iki gruba rutin oftalmolojik muayene, refraksiyon ve keratometri ölçümleri yapıldı. Gebelerin son trimesterde aynı gözden ölçümleri tekrarlandı. Elde edilen ölçümler her iki grup arasında ve gebelerin trimesterleri arasında istatistiksel olarak karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Gebelerin ilk trimester gözyaşı ozmolarite ölçümleri ortalaması 304,9±8,0 mOsm/L, son trimester gözyaşı ozmolarite ortalaması 300,2±7,1 mOsm/L, kontrol grubunun ise 306,3±6,2 mOsm/L olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The effects of pregnancy on tear osmolarity Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Specialty Thesis on Ophthalmology, November 2014, Samsun. Purpose: To research the effect of pregnancy on tear system with tear osmolarity measurement and Schirmer test. Material and Method: The study was conducted as a prospective case-control study at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between the dates May 2013 and September 2014. The study included 30 pregnant women between the ages 20-40 who were during their first trimester and 30 women controls between the ages 20-40 who had no illnesses other than refractive errors. Tear osmolarity was measured by TearLab osmolarity system which was applied to randomly selected one eye of the participants and Schirmer 1 test, which is a tear function test, was conducted. 15 right and 15 left eyes of the pregnant and control group were measured. Routine ophthalmological examinations, refraction and keratometry measurements were made on both groups. The measurements of the pregnant women were repeated from the same eye in the last trimester of the pregnancy. The measurements were statistically compared and analyzed between both groups and between the pregnant group's trimesters. Findings: The average of first trimester tear osmolarity measurements was 304,9±8,0 mOsm/L for the pregnant group and the average of their last trimester tear osmolarity measurements was 300,2±7,1 mOsm/L while the average of tear osmolarity measurements was 306,3±6,2 mOsm/L for the control group.