Pes planusu olan ve olmayan erişkin erkeklerin fiziksel uygunluk düzeyi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assesment of pysical fitness parameters and quality of life in men with and without pes planus. Institute of Health Sciences, Master Thesis in Prothesis-Orthosis and Biomechanics
- Tez No: 267333
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERBAHÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Pes planusun; yaşam kalitesini ve fiziksel uygunluk parametrelerini ne şekilde etkilediğinin belirlenmesi, pes planusa bağlı olarak ortaya çıkabilecek kas-iskelet sistemine ait sorunların ve postüral bozuklukların saptanması amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Çalışmamıza 18-45 yaş grubunda pes planusu olan ve olmayan erkekler alınmıştır. Çalışmamız her grupta 50 olmak üzere toplam 100 birey üzerinde yapılmıştır. Gruplar arasında yapılan değerlendirmede; postüral sapmaların ve kas kısalıklarının pes planus olan grupta daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Toplam ayak kas kuvvetinin pes planus olan grupta daha zayıf olduğu belirlenmiştir (p0.05). Fiziksel uygunluk düzeyi parametrelerinden esneklik değerlendirmesinde pes planus olan grupta gastrosoleus kas grubununun esnekliğinin daha az olduğu görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how quality of life and the physical fitness parameters are effected from pes planus and the problems raised with respect to pes planus in musculoskeletal system and posture defectiveness. Men with and without pes planus, between the ages 18-45 took part in our study. Two groups each consisting of 100 individuals were the subjects of this study. From the evaluation done between the groups, the postural problems and muscle shorthening were seen to be more in the group with pes planus. It is observed that total foot muscle power was weaker in the group with pes planus (p0.05).