Sınıf ıı bölüm 1 malokluzyonlarında ikiz blok ile oksipital headgear apareyinin kombine tedavisinin dentoalveoler ve iskeletal yapılar üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of twin block and occipital headgear combined therapy on dentoalveolar and skeletal structures in class ii division 1 malocclusions
- Tez No: 243345
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHYA KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmamızın amacı, iskeletsel Sınıf 2, dişsel Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyonlu hastaların tedavisinde kullanılan İkiz Blok ve oksipital headgear aparey kombinasyonunun dentofasiyal yapılar üzerine etkilerini incelemektir.Bu amaçla, Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı kliniğine tedavi olmak üzere başvuran iskeletsel Sınıf 2, dişsel Sınıf II Bölüm 1 malokluzyona sahip ortalama yaşları 13 olan 11 kız, 10 erkekten oluşan toplam 21 birey tedavi grubu, yine iskeletsel Sınıf 2, dişsel Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyona sahip ortalama yaşları 12,2 olan 11 kız, 8 erkek olmak üzere toplam 19 birey ise kontrol grubu olarak oluşturulmuştur. Bireylerin tedavi ve kontrol grubuna dahil edilmesinde, mandibular gerilik göstermelerine, SN-GoGn açısının normal veya artmış olmasına, artmış overjet ve overbite göstermelerine, pubertal büyüme atılımına yeni girmiş veya büyüme atılımının tepe noktasında olmalarına dikkat edilmiştir. Tedavi ile meydana gelen değişiklikleri incelemek için bireylerden alınan sefalometrik yan kafa filmleri hem tedavi başında hem de fonksiyonel tedavi sonunda alınmıştır. Bu şekilde elde edilen verileri istatistik olarak değerlendirmek için grup içi karşılaştırmada bağımlı T-testi, gruplar arası karşılaştırmada ise bağımsız T-testi kullanılmıştır.Yapılan istatistik değerlendirme sonucunda, İkiz Blok ve oksipital headgear kombinasyon tedavisinin mandibula üzerinde oluşturduğu iskeletsel etkinin maksillaya kıyasla daha fazla olduğu saptanmıştır. Maksilla ve mandibulada meydana gelen olumlu değişikliklere bağlı olarak, hem overjet, hem de molar ilişki düzelmiştir. Overjet ve molar ilişkisi dentoalveolar değişiklikten ziyade ağırlıklı olarak iskeletsel değişikliklerle düzeltilmiştir. Yüzün dik yön gelişimlerini gösteren parametrelerde genel olarak değişiklik meydana gelmemiştir. Yumuşak doku profili, dengeli bir yapı kazınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to analyze the effects of the combination of Twin Block and occipital headgear appliance used in the treatment of skeletal Class 2, dental Class II Division 1 malocclusion, on dentofacial structures.For this reason, two groups were formed among the patients who applied to Selcuk University, Faculty of Dentistry, Department of Orthodontics for therapy; the treatment group consisted of 21 individuals (11 girls, 10 boys) with a mean age of 13 years who had skeletal Class 2, dental Class II Division 1 malocclusion; the control group consisted of 19 individuals (11 girls, 8 boys) with a mean age of 12.2 years who also had skeletal Class 2, dental Class II Division 1 malocclusion. Inclusion criteria for the treatment and control groups were; mandibular retrognathy, normal or increased SN-GoGn angle, increased overjet and overbite, having just entered the pubertal growth spurt or being at the peak of the growth spurt. In order to examine the alterations due to the therapy, lateral cephalometric films were obtained from the patients both at the beginning and at the end of the functional treatment. For statistical evaluation of data derived in this manner, dependent T-tests were used for intragroup and independent T-tests for intergroup comparisons.After the statistical evaluation, it was determined that the skeletal effect generated by the Twin Block and occipital headgear combined therapy were greater on mandibula than maxilla. Due to the positive effects on maxilla and mandibula; both the overjet and the molar relationships were improved. Overjet and molar relationships were corrected mainly with skeletal changes rather than dentoalveolar changes. Generally, no alterations were observed in the parameters displaying the vertical development of the face. The soft tissue profile gained a balanced structure.