Robotik ve filtresiz lineer hızlandırıcılarda 6 mv foton ışınları ile yapılan tedavilerde doz dağılımlarının karşılaştırılması
Comprasion of dose distribution of radiation therapy which done by 6 mv photon beam on robotic and unflattened linear accelarator
- Tez No: 433254
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BİLGE BECERİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Küçük lezyonların lokalizasyon ve sınırının daha iyi belirlenmesiyle, çapları 5-7 cm arasında değişen tümörlerin radyasyon tedavisi küçük marjlar verilerek hedefe yönelik olmaktadır. Beyin ve akciğerde bulunan küçük lezyonlara uygulanabilen SBRT tekniği ile yüksek biyolojik efektif doza sahip tedaviler, sayısı 1-5 arasında değişen fraksiyonlarla hastaya verilmektedir. Bu çalışmada, Eclipse ve MultiPlan TPS'de (Tedavi Planlama Sistemi) yapılan planların doz dağılımlarının ve kritik organ dozlarının değerlendirmesi yapılmıştır. Rando fantom üzerinde çizilen beş beyin ve akciğer sanal hedef volümleri ile kritik organlar, Varian TrueBeam (TB) STx verilerini kullanan Eclipse TPS ve CyberKnife (CK) verilerini kullanan MultiPlan TPS'e aktarıldıktan sonra tedavi planları yapıldı. GTV'nin %100'ü ve PTV'nin en az %95'i verilen dozu alacak şekilde normalize edildi. Kritik organların belirtilen doz sınırlamalarını sağlamasına dikkat edildi. Planlar, PTV'nin aldığı maksimum, minimum ve ortalama dozları ile CI (Conformity Index), HI (Homogenity Index) ve kritik organ açısından karşılaştırıldı. Beyin tümörlerinde CI karşılaştırıldığında, cihazlar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Akciğer tümörlerinde CI karşılaştırıldığında CK RAT (Ray-Tracing) ve CK MC (Monte Carlo) arasındaki fark anlamlı bulundu. Beyin tümörlerinde HI karşılaştırıldığında, TB STx her iki algoritma için CK cihazından daha iyidir. Akciğerdeki hedef volümlerde HI, TB STx AXB (Acuros XB) ile yapılan planlar, AAA (Analytical Anisotropic Algorithm) ve MC algoritmalarıyla karşılaştırıldığında aralarında anlamlı bir fark vardır. Kritik organ dozları açısından her iki cihazdaki farklar değerlendirildiğinde birbirine üstünlüğünden söz edilemez.
Özet (Çeviri)
SBRT is a technique which is done for small lesions of brain and lung. The number of the fractions of treatments changes 1-5 have high biological effective dose is delivered to the patient. In this study, evaluation of dose distrubition and organ at risk doses of the treatment plans which was accomplished at Eclipse and MultiPlan treatment plannig system was made. Five brain and lung unreal tumors and critical structers were contoured on Rando phantom and delivered to Eclipse and MultiPlan TPS and then treatment plans were made. It was noticed that 100% of GTV and 95% of PTV get the given dose and normalized. It must be considered that dose constraints for critical structers were ensured. All plans were compared in terms of maximum, minimum and mean PTV doses, CI (Conformity Index), HI (Homogenity Index) and doses of organ at risk. When CI was compared for brain tumors, no statistical difference was found. When CI was compared for lung tumors, difference between CK (CyberKnife) RAT and CK MC was significant. HI for brain tumors was compared and difference between devices was significant. When TB (TrueBeam) AXB plans of target volume of lung were compared in terms of CI with AAA and MC algorithm, there was a significant difference. When differences of both devices were evaluated in terms of doses of organ at risk, it was not mentioned about the superiority of devices each other.