Serebral paralizili çocuklarda fiziksel uygunluğu etkileyen faktörlerin belirlenmesi
The factors that effects pyhsical fitness on children with cerebral palsy
- Tez No: 267428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİRE KÖSE DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, serebral paralizili (SP'li) çocuklarda fiziksel uygunluğu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırmaya 20 hemiparatik ve20 diparatik SP'li olmak üzere toplam 40 hasta katılmıştır. Ayrıca kontrol grubu olarak da toplam 22 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi, Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (GMFM), Modifiye Ashworth Spastisite Ölçeği, normal eklem hareketi ölçümü ile değerlendirilmiştir. Olguların fonksiyonel performans düzeyinin belirlenmesinde zamanlı ayağa kalk ve yürü testi ile zamanlı merdiven inip çıkma testi, fiziksel uygunluk düzeyinin belirlenmesinde ise; kardiyovasküler enduras testi olarak 6 dakikalık yürüme testi, kas kuvveti değerlendirmesi olarak; sırt ekstansörleri kas kuvveti, üst abdominallerr kas kuvveti, ve kavrama kuvveti testleri, endurans testleri olarak; mekik ve ters mekik testi ile çömelme testi, esneklik testleri olarak; otur-uzan testi ve sırt ekstansiyon hareketi testi, çeviklik testi olarak 10x5 metre koşu testi ve denge testleri olarak; fonksiyonel uzanma ile tek ayak üzerinde durma testleri kullanılmıştır.Sonuçta, alt estremitede görülen spastisite şiddetlerinin 6 dakikalık yürüme testi sonuçlarını olumsuz yönde etkilediği, bu etkilenimin 2. grupta daha fazla olduğu belirlendi (p0.05). Ayrıca 2.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine the factors that effects physical fitness on children with cerebral palsy. This research included 20 hemiparatic cerebral palsy and 20 diparatic cerebral palsy children comprising a total of 40 patients. Besides, as a control group, 22 healthy children participated in this study. The patients were evaluated by the gross motor function classification system, gross motor function measure (GMFM), modified Ashworth Spasticity Scale and the range of motion. To assess the functional performance level, The Timed Up and Go test and Timed Up and Down Stairs test were used.