Tip D kişilik ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişki
Tip D kişilik ile kalp-damar hastaliklari arasindaki ilişki
- Tez No: 267461
- Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET COŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar günümüzde en önde gelen ölümnedenlerindendir. Stres ile kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilişki uzunzamandan beri bilinmektedir. Kişilik ise stresin major belirtecidir. Daha öncekiçalışmalarda hırslılık, rekabetçilik, agresiflik, sabırsızlık ile karakterize olan tip Adavranış üzerinde durulmuştur. Günümüzdeki çalışmalar tip D kişilik ile KKHarasındaki güçlü ilişkiyi desteklemektedir. Tip D kişilik negatif duygularıdeneyimlemeye meyil ve bu duyguları sosyal ilişkilerden kaçarak inhibe etmeylekarakterizedir.Bu çalışmada; KKH tanısı alanlarda tip D kişiliğin prevelansına bakmak;depresyon, anksiyete, suisid riski, algılanan sosyal destek ile ilişkisini saptamakve bunları sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak amaçlanmıştır.Hasta grubu; Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı'nabaşvuran, yaşları 18-65 arası olan ve KKH tanısı almış 100 kişiden oluşmuştur.DS-14, HAD-Ö, MSPSS ve SAD PERSONS ölçekleri uygulanmıştır. Kontrolgrubu; yaşları 18-65 arası olan, tanı konmuş tıbbi hastalığı olmayan, hastanepersoneli ve yakınlarından oluşan 77 kişiden oluşturulmuştur. Kontrol grubuna daDS-14, HAD-Ö, MSPSS ve SAD PERSONS ölçekleri uygulanmıştır.Hasta grubunda tip D kişiliğin prevelansı %49 bulunurken; kontrol grubunda%24,7 olarak bulunmuştur. Tip D kişilik ile depresyon, anksiyete, suisid riski,algılanan sosyal destek eksikliği arasında hem hasta hem kontrol grubundaanlamlı ilişki bulunmuştur.Sonuçlar tip D kişiliğin KKH olanlarda sağlıklı kontrollere göre dahayüksek prevelansta görüldüğünü ayrıca tip D kişiliğin emosyonel ve sosyalzorluklarla ilişkili olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are one of leading causes of death at present. Therelationship of stres and cardiovascular diseases is known for a long time.Personality is the major determinant of stres. Previous studies underscore type Abehaviour which is characterized by passion, competiveness, aggression andunpatientness. Present studies support the strong relationship between type Dpersonality and cardiovascular heart disease. Type D personality is characterizedby leaning towards experiencing negative emotions and inhibiting these emotionsby escaping from social relations.In this study, it is aimed to find out type D personality prevelance incardiovascular heart disease patients, to define the realtionship between type Dpersonality and depression, anxiety, risk of committing suicide and perceivedsocial support and to compare these with healty controls.Patients group consisted of 100 people who are between 18-65 years old,diagnosed to have cardiovascular disease and that applied Gazi University Facultyof Medicine Cardiology Department. DS-14, HAD-Ö, MSPSS and SADPERSONS scales were applied. Control group consisted of 77 hospital worker ora relative who are between 18-65 years old and who had no known medicalillness. DS -14, HAD-Ö, MSPSS and SAD PERSONS were applied to controlgroup.Type D personality prevelance was found to be 49 % for patients group and24,7 % for the control group. There was a significant relationship between type Dpersonality and depression, anxiety, risk of committing suicide and perceivedsocial support. The results support that Type D personality has a higherprevelance in cardiovascular heart disease patients than controls and also that typeD personality is related to emotional and social difficulties.