Hemodiyaliz hastalarında kan nötrofil-lenfosit ve trombosit-lenfosit oranları ile TGF-β düzeyleri
Blood neutrophil-lymphocye, platelet-lymphocyte rates and TGF-β levels in hemodialysis patients
- Tez No: 623577
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM YILMAZ SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Kronik hemodiyaliz hastalarında mortalitenin en önemli nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Bunların da temelinde ateroskleroz vardır. Önemli bir sitokin olan TGF-β (Dönüştürücü Büyüme Faktörü Beta)'nın skleroz meydana gelmesinde önemli rolü olduğu bilinmektedir. Diabetik ve non-diabetik olup kronik hemodiyalize alınan kardiyovasküler hastalığı kanıtlanmış ve kanıtlanmamış hastalarda ateroskleroz patogenezinde önemli olan inflamasyon ve fibrozun varlığının ve ciddiyetinin belirteçlerle ortaya koyulması, böylece tedavi yönetimine katkıda bulunulması amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza 147 hemodiyaliz hastası ile 23 kişilik sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Hemodiyaliz hastaları diyabetik ve non-diyabetik olarak iki gruba ayrıldı, bu iki grup da kendi aralarında kanıtlanmış kardiyovasküler hastalığı olanlar ve olmayanlar şeklinde gruplandırıldı ve dört grup elde edildi. Ek olarak hemodiyaliz sürelerine göre hastalar 0-12 ay arası hemodiyalize girenler(Grup A), 12-60 ay arası hemodiyalize girenler(Grup B) ve 60 aydan fazla süredir hemodiyalize girenler(Grup C) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hasta gruptan hemodiyalize girilmeyen en uzun dönem sonundaki günde diyaliz öncesi, kontrol grubunda sabah açlıkta biyokimya tüplerine 5 ml venöz kan alındı. İnsan TGF-β düzeyleri Tıbbi Biyokimya A.b.d. laboratuvarı'nda ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) yöntemi ile çalışıldı. Ayrıca hasta ve sağlıklı kontrol grubunda NLO (nötrofil-lenfosit oranı), TLO (trombosit-lenfosit oranı) hesaplandı. CRP (C-reaktif protein), total kolesterol, LDL-K (düşük dansiteli lipoprotein), trigliserit, PTH (parathormon), ALP (alkalen fosfataz), fosfor, kalsiyum, ferritin seviyeleri incelendi. Verilerin analizi için SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows v. 15) programı kullanıldı. SPSS'te verilerin normallik analizi için Kolmogorov-Smirnov testi yapıldı ve verilerin normal dağılmadığının görülmesi üzerine non-parametrik testler kullanıldı. Verilerin tanımlayıcı analizi için ortalama ± standart sapma, ortanca (minimum, maximum) değerleri kullanıldı. Gruplar arası sayısal verilerin karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The most important cause of mortality in patients with chronic hemodialysis is cardiovascular diseases. At the core of these are atherosclerosis. It is known that TGF-β (Transforming Growth Factor Beta), an important cytokine, has an important role in the development of sclerosis. This study was planned in order to reveal the presence and severity of inflammation and fibrosis, which are important in the pathogenesis of atherosclerosis, and which are important in the pathogenesis of atherosclerosis, in diabetic and non-diabetic patients who have proven and not proven cardiovascular disease. Method: Our study included 147 hemodialysis patients and 23 healthy controls. Hemodialysis patients were divided into two groups as diabetic and non-diabetic, both groups were grouped with and without proven cardiovascular disease among them, and four groups were obtained. In addition, patients were divided into three groups according to their hemodialysis duration: those who underwent hemodialysis between 0-12 months (Group A), those who underwent hemodialysis between 12-60 months (Group B) and those who underwent hemodialysis for more than 60 months (Group C). 5 ml of venous blood was collected from the patient group on the day of the longest period without hemodialysis before dialysis, and in the control group in the morning fasting biochemical tubes. Human TGF-β levels Medical Biochemistry U.S.A. laboratory was studied with the ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) method. In addition, NLO (neutrophil-lymphocyte ratio) and TLO (platelet-lymphocyte ratio) were calculated in the patient and healthy control groups. CRP (C-reactive protein), total cholesterol, LDL-K (low density lipoprotein), triglyceride, PTH (parathormone), ALP (alkaline phosphatase), phosphorus, calcium, ferritin levels were examined. SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows v. 15) program was used for data analysis. Kolmogorov-Smirnov test was used for normality analysis of the data in SPSS and non-parametric tests were used when it was seen that the data were not distributed normally. For the descriptive analysis of the data, mean ± standard deviation, median (minimum, maximum) values were used. Kruskal Wallis test was used to compare numerical data between groups.