Obsesif kompulsif bozukluk hastalarında metabolik sendrom sıklığı
The comparison of metabolic syndrome prevalence in obssessive compulsive disorder patients that using and not using antipsychotics
- Tez No: 267492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN VIRIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), kişinin sosyal ve mesleki işlevselliği üzerinde ciddi olumsuz etkileri olan, kronik seyirli, obsesyon ve kompulsiyonlarla karakterize bir hastalıktır. OKB tedavisinde ilk seçenek tedavi olarak selektif serotonin gerialım inhibitörleri (SSRI) ve trisiklik bir antidepresan olan klomipramin kullanılmaktadır. Tedaviye dirençli olgularda güçlendirme tedavisi olarak bir antipsikotik eklenmesi sık kullanılan bir yöntemdir. Antipsikotik ilaç kullanımı ile metabolik sendrom (MS) gelişimi arasındaki ilişki son zamanlarda sıkça araştırılmıştır.Bu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Anksiyete Bozuklukları Birimi'ne başvuran, Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı almış, sadece antidepresan kullanan ve antidepresanla birlikte antipsikotik kullanan 20'şer hasta değerlendirmeye alındı. Her iki gruptaki hastaların biyokimyasal olarak açlık kan glukozu, LDL, HDL, total kolesterol ve trigliserit düzeyleri ölçüldü. Arteryel kan basıncı, boy, vücut ağırlığı ve bel çevresi ölçümleri yapıldı. Değerlendirmede MS açısından NCEP ATP-III kriterleri esas alındı.Bu çalışmada yapılan ölçümler sonucunda; antidepresan ilaç kullanan 6 (%30) hastada MS saptanırken, 14 (%70) antidepresan kullanan hastada MS saptanmadı. Antidepresan ve antipsikotik ilaçları birlikte kullanan grupta ise 4 (%20) hastada MS saptanırken, 16 (% 80) hastada MS saptanmadı. Yapılan değerlendirmede, bu iki grup arasında MS sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05).Her ne kadar, bu çalışmada kullanılan ilaçlar açısından fark bulunamasa da, klinisyenler OKB tedavisinde antipsikotik ilaç kullanımının metabolik yan etkileri açısından dikkatli olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Obsessive compulsive disorder (OCD) is a chronic disease which has serious negative effects on the social and professional functionality of one?s life, characterized by obsession and compulsions. In the treatment of OCD, Selective Serotonin Reuptake Inhibitors (SSRI) and clomipramine,a tricyclic antidepressant, are used as the first choice in treatment . Adding an antipsychotic as augmentation treatment is an often used method in treatment resistant cases. The relation between antipsychotic drug use and development of metabolic syndrome(MS) has often been studied lately.In this study, patients being followed with the diagnose of obsessive compulsive disorder by Gaziantep University Faculty of Medicine Department of Psychiatry Anxiety Disorders Unit, were evaluated in two groups 20 in each as only antidepressant using and antidepressant together with using . The biochemical levels of fasting glucose, LDL, HDL, total cholesterol and triglyceride were measured. Arterial blood pressure, height, weight and waist circumference were measured. NCEP ATP-III criters were used in the evaluation of MS.As a result of evaluations in this study, 6(30%) of antidepressant using patients had the diagnose of MS, while 14(70%) didn?t. In the group antidepressant and antipsychotic medication combination using patients, MS was found in 4(20%) patients , whereas this wasn?t the case with 16(80%) patients. In respect to MS prevalence between these two groups no meaningful statistical difference was found in the evaluation.