Miyopi tedavisinde epi-polis lazer in situ keratomileusis ve lazer subepitelyal keratomileusis uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of long term results of epi-lasik and lasek: A retrospective study
- Tez No: 267501
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL BİLGİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Miyopinin tedavisinde kullanılan mekanik (Epi-LASİK) ve alkol destekli (LASEK) lazer epitelyal keratomileusis'in uzun dönem klinik ve konfokal mikroskopik sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntem: LASEK tedavisi alan 22 miyopik göz ve Epi-LASİK tedavisi alan 20 miyopik göz retrospektif olarak değerlendirildi. Epitelin mekanik ayrılması Lasitom epitel ayrıştırıcı ve %18'lik alkolün 25 saniye uygulanması ile yapıldı. Ablasyon ESIRIS lazer ile uygulandı. Hiçbir göze mitomisin C uygulanmadı. Hastalar epitel kapanana kadar her gün ve postoperatif 1., 3., 6., 12. ay ve uzun dönem son kontrollerinde değerlendirildiler. Epitel kapanma süreleri, düzeltilmemiş görme keskinlikleri, manifest refraksiyonları, haze, ve konfokal mikroskopide gri skala değerleri incelendi.Bulgular: Ortalama takip süresi LASEK yapılan gözlerde 45.0±7.7(28-56) ay, Epi-LASİK yapılan gözlerde 45.0±7.1(30-58) aydı. Preoperatif sferik eşdeğer (SE) miyopi LASEK yapılan gözlerde -4.65±1.74 iken Epi-LASİK yapılan gözlerde -3.87±1.30 idi. Ortalama epitel kapanma süresi LASEK yapılan gözlerde 3.9±0.5 gün iken Epi-LASİK yapılan gözlerde 4.4±0.8 gündü. (p0.05). Haze dereceleri ve konfokal mikroskopide ortalama gri skala değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).Yorum: LASEK ve Epi-LASİK düşük dereceli miyopinin tedavisinde Mitomisin C olmaksızın etkili, güvenilir ve gerektiğinde tekrar edilebilir yöntemler olup uzun dönem sonuçları da oldukça güvenilirdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the long term clinical and confocal results of mechanical (Epi-LASİK) versus alcohol-assisted lazer epithelial keratomileusis (LASEK) for correction of miyopia.Methods: This retrospective study included 22 eyes who were treated with LASEK and 20 eyes were treated with Epi-LASİK. Mechanical seperation of the epithelium was performed with Lasitome epithelial seperator and alcohol-assisted seperation with 25 second application of 18% alcohol. Ablation was performed with the ESIRIS lazer. Time to epithelial healing, uncorrected visual acuity (UCVA), manifest refraction, haze, and gray scale value in confocal microscopy were recorded. All patients were evaluated until epithelial closure completely occured, one year and their last long term visits.Results: Preoperative miyopic spherical equivalent refraction was -4.65±1.74 D in the LASEK and 3.87±1.30 D in the Epi-LASİK-treated eyes. The mean time to epithelial healing was minimally longer after Epi-LASİK (4.4±0.8 vs 3.9±0.5 days). Both of LASEK and Epi-LASİK-treated eyes , 95% achieved 20/25 or better UCVA. There was no statistically significant difference in gray scale values in confocal microscopy between two groups.Conclusions: Epi-LASİK and LASEK, safe and effective procedures and offer effective correction of miyopia in the long term.