Farklı miyopi derecelerinde küçük kesiden lentikül çıkarılması (KKLC) yöntemi
Small incision lenticule extraction (SMİLE) technique for treatment of myopia
- Tez No: 460324
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TAŞKAPILI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof.Dr.N.Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
AMAÇ : Miyopi ve miyopik astigmatizma tedavisinde küçük kesiden lentikül çıkarılması (KKLÇ) yöntemi sonrası görme keskinliği, refraksiyon değerleri ve korneal aberasyonların uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi GEREÇ VE YÖNTEM : Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Refraktif Cerrahi Merkezi tarafından Mayıs 2012 - Aralık 2013 tarihleri arasında, sferik eşdeğeri (SE) -1,75 D ile -8,88 D aralığında, ortalama silindirik değerleri 0 D ile -2 D aralığında olan KKLÇ uygulanmış miyop hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Takip süresi en az 36 ay olan 52 hastanın 79 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. ay, 12. ay ve 36. ay düzeltilmemiş görme keskinlikleri (DGK), en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), biyomikroskopik muayeneleri ve refraktif durumları değerlendirildi. İşlem öncesi ve sonrası kornea değerlendirilmesi Sirius (Costruzioni Strumenti Oftalmici, İtalya) cihazı ile yapıldı. BULGULAR : Ameliyat öncesi DGK ve EİDGK ameliyat sonrası 36. ay DGK ve EİDGK ile karşılaştırıldığında anlamlı artış gözlendi. Ameliyat öncesi SE değerleri – 4,91 ± 1,71 D olan hastaların ameliyat sonrası 36. ay SE değeri -0,47 ± 0,80 D olarak bulundu. Ameliyat sonrası 36. ayda gözlerin % 69,6'sı ± 0,50 D aralığında, %83,5'i ± 1,00 D aralığında bulundu. Korneal aberasyonlara bakıldığında total yüksek sıralı aberasyon, koma, sferik aberasyon değerlerinde ameliyat öncesine göre artış görüldü. Ameliyat sonrası dönemlerde ise aberasyonlar arasında anlamlı değişim gözlenmedi. SONUÇ : KKLÇ cerrahisi ile ilgili uzun dönem sonuçlarına bakıldığında miyopi ve miyopik astigmatizmanın tedavisinde etkili, güvenli ve öngörülebilir bir tedavi yöntemi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PURPOSE : To evaluate the thirty-six months results of Small Incision Lenticule Extraction (SMILE) technique for treatment of myopia and myopic astigmatism. METHODS : Seventy-nine eyes of 52 patients who underwent SMILE in the Refractive Surgery Center of the Beyoğlu Eye Research and Training Hospital between May 2012 and December 2013 were followed at least 36 months were analyzed by retrospective chart review. Preoperative spherical equivalent (SE) was between – 1,75 diopters (D) and – 8,88 D, cylindrical value was between 0 D and - 2,00 D. The measurements included uncorrected distance visual acuity (UDVA), corrected distance visual acuity (CDVA), slit-lamp examination and manifest refractions. The Sirius corneal topography and aberrometry system (Costruzioni Strumenti Oftalmici, Italy) were also performed preoperatively and postoperatively. RESULTS : At 36 months postoperatively UDVA and CDVA significantly better than preoperatively. The preoperative mean SE was - 4,91 ± 1,71 D and after 36 months was - 0,47 ± 0,80 D. At 36 months after the procedure, 69,6% of the eyes were within ± 0.5 D and 83,5% of eyes were within ± 1.0 D. Corneal total high-order aberrations (HOA), coma, spherical aberrations increased postoperatively, and no significant changes of aberrations were detected 1 month, 12 month or 36 month follow-ups postoperatively. CONCLUSIONS : This long-term study demonstrates SMILE to be an effective, stable and safe procedure for treatment of myopia and myopic astigmatism.