Akne tedavisinde oral yolla uygulanan izotretionin kullanımına bağlı genotoksisitenin araştırılması
Investigation of genotoxicity caused by oral isotretinoin use in acne treatment
  1. Tez No: 571742
  2. Yazar: SERKAR KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. EBRU DERİCİ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Akne vulgaris, 11-23 yaş arası populasyonun yaklaşık % 85'ini etkileyen pilosebase birimide multifaktöriyel kökenli bir enflamatuar hastalıktır. Hayatı tehdit edici bir durum göstermemesine rağmen, psikolojik ve fiziksel etkileri nedeniyle sosyal fobiye ve depresyona neden olabilmektedir. İzotretinoin, A vitamini türevi retinoidlerden biridir ve 25 yıldan uzun süredir orta ve ağır akne vakalarında kullanılmaktadır. Genotoksisite, DNA yapısı ve kromozomlardaki genotoksik maddelerin neden olduğu hasarı kapsayan bir ifadedir. Bu çalışmanın amacı, akne vulgaris tedavisinde oral yoldan kullanılan izotretinoinin, genotoksisitenin en önemli biyobelirteçlerinden biri olan mikronükleus sıklığı üzerinde etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Deney grubu, 20-23 yaşları arasında, akne tanısı alan ve en az 3 ay boyunca izotretinoin kullanan 30 kadından, kontrol grubu ise benzer özellikleri olan izoretinoin kullanmayan bireylerden oluşmaktaydı. Tüm gruplardan bukkal smear örnekleri alındı ve mikronükleus testi yapıldı. Deney grubunda, mikronükleus sıklığı 109.4 ± 13.84, kontrol grubunda ise 96.2 ± 10.13 olarak saptandı. Deney ve kontrol grubunda mikronükleus sıklığı arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p = 0.026). Sonuç olarak akne tedavisinde izotretinoin endikasyonunun daha titizlikle yapılmasının hasta, yakınları ve toplum sağlığı açısından oldukça önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is an inflammatory disease with a multifactorial origin in the pilosebaceous unit affecting approximately 85% of the population aged 11-23 years. Although it does not present a life-threatening condition, it can cause social phobia and depression due to its psychological and physical effects. Isotretinoin is one of vitamin A-derived retinoids and has been used in moderate and severe acne cases for more than 25 years. Genotoxicity is an expression covering the damage caused by genotoxic substances in DNA structure and chromosomes. The aim of this study was to investigate whether isotretinoin used orally in the treatment of acne vulgaris has an effect on micronucleus frequency which is one of the most important biomarkers of genotoxicity. The experimantal group consisted of 30 women aged 20-23 years who were diagnosed with acne and used isotretinoin for at least 3 months, and the control group consisted of individuals who did not use isoretinoin with similar properties. Buccal smear samples were taken from all groups and micronucleus test was performed. In the experimental group, the micronucleus frequency was 109.4±13.84. In the control group, the micronucleus frequency was 96.2±10.13. The difference between the experimental and control groups in terms of micronucleus frequency was found to be statistically significant (p=0.026). As a result, it is emphasized that isotretinoin indication should be done more carefully in the treatment of acne and it is very important for the patient, relatives and public health.