Akne vulgaris tanısı ile oral izotretinoin tedavisi alan hastalarda sistemik inflamasyon göstergesi olarak monosit/ yüksek dansiteli lipoprotein oranının ve diğer biyokimyasal parametrelerin retrospektif incelenmesi
  1. Tez No: 812830
  2. Yazar: GİZEM ÖZGE ÖZTÜRK AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZTÜRKCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
AMAÇ: Akne vulgaris tanısı ile oral izotretinoin tedavisi alan hastalarda yeni bir inflamatuvar biyobelirteç olan monosit HDL oranı ile, immuno-inflamatuvar cevabın tedavi sürecindeki değişiminin, karaciğer fonksiyon testleri, lipitler ve diğer biyokimyasal parametrelerdeki değişim ile beraber incelenmesi GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya Ocak 2010- Ekim 2022 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji polikliniğine başvuran, akne vulgaris tanısı konularak sistemik izotretinoin tedavisi (0,5-1 mg/kg) başlanmış,18 yaş üzeri, 40 erkek 110 kadın, toplam 150 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya 18 yaş altı, diyabetes mellitus, hiperlipidemi, hipertansiyon, yakın zamanda geçirilmiş cerrahi öyküsü olanlar, antiplatelet ilaç kullananlar, hematolojik malignitesi ve hastalığı olanlar, kortikosteroid tedavisi alanlar dahil edilmemiştir. İzotretinoin tedavisinin başlangıcında ve tedavinin 3. ve 6. aylarında kontrol amaçlı alınmış venöz kanlardaki HDL, monosit, kolesterol, LDL, AST, ALT, platelet, lenfosit mutlak değerlerinin sonuçları hasta kayıt sistemi üzerinden retrospektif olarak incelenip kaydedilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede SPSS 23.0 versiyonu kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan toplam 150 hasta alındı. Akne vulgaris tanısı ile oral izotretinoin tedavisi alan hastalardan 110'u (%73,3) kadın, 40'ı (%26,7) erkekti. Hastaların en büyüğü 39 en küçüğü 19 yaşında olup ortalama hasta yaşı 21,8 ± 2,96 'dır. Tedavi süresince ortalama monosit düzeyindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,919). Ortalama HDL düzeyindeki değişim istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,162). Tedavinin 3. ayında ve 6. ayında başlangıca göre ortalama kolesterol düzeylerinde artış gözlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: The aim of this study is to examine how the immuno-inflammatory response changes during the treatment process with a new inflammatory biomarker, the monocyte/HDL ratio MHR, in patients receiving oral isotretinoin treatment for acne vulgaris, together with the changes in liver function tests, lipids and other biochemical parameters, which we frequently witness changes while using oral isotretinoin. MATERIALS AND METHODS: A total of 150 patients, 40 males and 110 females, over the age of 18 who applied to the Dermatology Clinic of Celal Bayar University Faculty of Medicine between January 2010 and October 2022, diagnosed with acne vulgaris and started on systemic isotretinoin treatment (0.5-1 mg/kg), were included in the study. Patients under the age of 18, those with diabetes mellitus, hyperlipidemia, hypertension, recent surgical history, use of antiplatelet drugs, hematological malignancies or diseases, and those receiving corticosteroid treatment were excluded. The results of HDL, monocyte, cholesterol, LDL, AST, ALT, platelet, absolute lymphocyte count in venous blood samples taken for control purposes at the beginning of isotretinoin treatment and at 3rd and 6th months of treatment were analyzed and recorded via probel system. SPSS version 23.0 was used for statistical evaluation. RESULTS: A total of 150 patients who met the inclusion criteria were included in the study. Among the patients who received oral isotretinoin treatment for acne vulgaris, 73.3% (n=110) were female and 26.7% (n=40) were male. The mean age of the patients was 22 ± 3.04 years, with the oldest being 39 years and the youngest being 19 years. The mean monocyte level decreased between months 0 and 3 and increased between months 3 and 6. It was higher at month 6 compared to baseline, but the change between monocyte levels was not statistically significant (p=0.919). Mean HDL level decreased between months 0 and 3 and increased again between months 3 and 6. At month 6, it was minimally higher than baseline, but these changes were not statistically significant (p=0.162). An increase in mean cholesterol levels was observed in the 3rd and 6th month of treatment compared to baseline.