Kronik idiyopatik ürtiker hastaları ile sağlıklı insanlardaki otolog serum testinin pozitiflik oranlarının karşılaştırılması
Comparison of the frequency of autologous serum skin test positivity between chronic idiopathic urticaria patients and healthy people
- Tez No: 267787
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL H. AYDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
KİÜ hastalarında ve sağlıklı bireylerdeki otolog serum testi (OST) pozitifliğini değerlendirmek ve sonuçlara göre kronik idiyopatik ürtiker (KİÜ) hastalarındaki OST'nin anlamlı olup olmadığını saptamak amacıyla 30 KİÜ hastası ile 30 sağlıklı bireyi çalışmamıza aldık.Çalışmaya alınan KİÜ hastalarının tümünde etyolojik faktör araştırmasını detaylı olarak yapıp, altta yatan hiçbir neden bulunamadığından idiyopatik olarak değerlendirdik. Çalışmaya alınan sağlıklı bireylerin hiçbiri daha öncesinde ürtiker atağı geçirmemişti ve otoimmün hastalıkları bulunmamaktaydı.KİÜ hastaları ve sağlıklı bireylere uygulanan OST sonucu kabarıklık çapının histaminin neden olduğu kabarıklığa göre 1.5 mm fazla olması ve eritemin derece 2 düzeyinde olması ile testi pozitif olarak kabul ettik. KİÜ hastalarında OST'yi %53.3 oranında, sağlıklı bireylerde %26.6 oranında pozitif olarak saptadık. KİÜ hastalarındaki OST pozitifliğini sağlıklı bireylere göre anlamlı derecede yüksek bulduk. Yaş ve cinsiyetle OST pozitifliği arasında bir ilişki bulamadık.Bu sonuçlarla KİÜ hastalarında otoantikor saptamak amacıyla OST yapılmasının tanıya ve tedavi yaklaşımına yardımcı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our study included 30 chronic idiopathic urticaria (CIU) patients and 30 healthy controls for detecting the frequency of autologous serum skin test (ASST) positivity and detecting if the ASST is significiant test in two of the CIU and healthy controls.We made all detailed physical examination in CIU patients and the aetiology in that group was found unknown and for that reason we named this group as idiopathic. The healty control group had no history of urticaria and otoimmune disease.The ASST result of CİU patients and healthy controls judged to be positive when a serum-induced weal with a diameter of 1.5 mm greater than negative control with the surrounded degree 2 erythema. We detected ASST positivity 53.3% in CİU patients and 26.6% in healthy controls. We found that ASST positivity was significantly greater in CİU patients than healthy controls. We didn?t find relationship between ASST and age-gender.We conclude that ASST is an acceptable test for diagnosis and management of CIU patients.