Kliniğimizde uygulanan laparoskopik ürolojik girişimler sonrasında gelişen komplikasyonların clavien sistemi ile sınıflandırılması
Postoperative complications of laparoscopic surgery with Clavien system classification in our clinic.
- Tez No: 267788
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: Kliniğimizde 2005-2009 tarihleri arasında uyguladığımız 396 laparoskopik ürolojik girişimde gelişen komplikasyonlarının incelenmesi ve Clavien sınıflandırma sistemi ile sınıflandırılması.Materyal-metod: 2005-2009 tarihleri arasında uygulanan 396 laparoskopik operasyon sonrasında gelişen komplikasyonlar retrospektif olarak incelendi. Çalışmamız radikal ve basit nefrektomi (188), parsiyel nefrektomi (29), pyeloplasti (78), sakrokolpopeksi (16) ve radikal prostatektomi (85) uyguladığımız hastaları içermektedir. Hasta sayısı, uygulanan operasyon, hasta yaşı, American Society of Anesthesiologists (ASA) skoru ve gerçekleşen komplikasyonlar Clavien sistem ile sınıflandırıldı. İstatistiksel incelemede Fisher's exact ve chi-square testleri kullanıldı.Bulgular: Toplam 75 hastada komplikasyon gelişti ve total komplikasyon oranı %18,9 olarak saptandı. Hasta gruplarına bakıldığında laparoskopik radikal ve basit nefrektomide %11,1, laparoskopik parsiyel nefrektomide %37,9, laparoskopik pyeloplastide %15,3, laparoskopik sakrokolpopekside %18,7 ve laparoskopik radikal prostatektomide %32,9 oranında komplikasyon ile karşılaşıldı. Clavien sistem ile sınıflandırıldığında komplikasyon oranları derece1, 2, 3, 4, 5 için sırasıyla %11,6, %13,8, %1,2, %1, %0 olarak saptandı. Operasyon öncesi ASA skoru ile gelişen komplikasyonlar arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı (p=0.02 Fisher's exact test).Sonuç: Çalışmamız laparoskopik ürolojik girişimler sonucu gelişen komplikasyonların diğer merkezler ile karşılaştırmasında yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objectives: We analyzed the complications of laparoscopic surgery with Clavien system classification on 396 urological procedures performed at our institution between 2005-2009.Materials and Methods: A retrospective analysis was performed, focusing on complications associated with 396 laparoscopic surgeries performed between 2005 and 2009. These included radical and simple nephrecomy (188), partial nephrectomy (29), pyeloplasty (78), sacrocolpopexy (16) and radical prostatectomy (85). Complication data were tabulated according to case number, procedure type, patient age, the American Society of Anesthesiologists score (ASA ), Clavien classification system and annual complication rate during the study. Statistical analysis was performed with Fisher?s exact and chi-square tests.Results: A total of 75 patients had complications during the study period Thus, the total postoperative complication rate was 18.9%. When sub-strafied to various surgical procedures, complication rates were: laparoscopic radical and simple nephrectomy (11.1%), laparoscopic partial nephrectomy (37.9%), laparoscopic pyeloplasty (15.3%), laparoscopic sacrocolpopexy (18.7%) and laparoscopic radical prostatectomy (32.9%). When the complications were classified according to Clavien Classification System stage 1, 2, 3, 4, 5, complication rate were observed in 11.6%, 13.8%, 1.2%, 1%, and 0% of patients, respectively. A correlation was not identified between ASA score and complication rate (p=0.02 Fisher?s exact test).Conclusions: The data presented here would enable us to compare our complication rates objectively with the world literature.