Kronik antrenman sürecindeki sıçanlara uygulanan aralıklı hipobarik koşulların oksidan-antioksidan denge ve kardiyak hemodinami üzerine etkileri
The effect of intermittent hypobaric conditions on oxidant-antioxidant balance and cardiac hemodynamics in chronically trained rats
  1. Tez No: 267799
  2. Yazar: MEHMET ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Fizyoloji, Kardiyoloji, Biochemistry, Physiology, Cardiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Egzersiz performansını geliştirmede uygulanan antrenman modellerinin yanısıra bu uygulamaların gerçekleştirildiği çevre koşulları da oldukça belirleyicidir. Yakın zamanda kullanıma girmiş bir antrenman modeli de bireylerin aralıklı olarak hipobarik koşullarda yaşatılıp antrenmanların deniz seviyesinde yapıldığı live high train low (yüksekte yaşam alçakta antrenman) modelidir. Bu modelin yüksek irtifanın sağladığı oksijen taşımayla ilgili mekanizmaları geliştirdiği ileri sürülmüştür. Bizde bu modeli uyguladığımız sıçanlarda bazı kardiyak parametreleri ve oksidan antioksidan sistemle ilgili değişiklikleri incelemeyi amaçladık. Bu amaçla çalışmamızda 38 adet Wistar erkek sıçan 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu: Aktiviteleri kafesle sınırlı tutulan grup (n=9). Normobarik egzersiz grubu: Deniz seviyesinde yaşayıp 9 hafta süre ile, haftada 4 gün ve günde 30 dakika olmak üzere yüzme egzersizi yaptırılan grup (n=7). Hipobarik Grup: Basınç kamarasında 9 hafta süre ile haftada 5 gün ve günde 2 saat olmak üzere 3000 m irtifaya eşdeğer basınçta hipobarik ortama maruz bırakılan grup (n=10). Hipobarik Egzersiz Grubu: Basınç kamarasında 9 hafta süre ile haftada 5 gün ve günde 2 saat olmak üzere 3000 m irtifaya eşdeğer basınçta hipobarik ortama maruz bırakılıp her hipobarik uygulama sonrasında deniz seviyesinde 30 dakika yüzme egzersizi yaptırılan grup (n=12). Deney prosedürü sonrasında sakrifiye edilen sıçanlarda Langendorff düzeneğinde kardiyak performans, akciğer, kalp ve tibialis kasında oksidan-antioksidan sisteme ait parametreler biyokimyasal yöntemlerle incelendi. Bulgularımız aralıklı hipobarik uygulamayı takiben yapılan egzersizin kalbin diyastolik fonksiyonunu olumsuz yönde etkilediğini, oksidatif stresi ise tek başına aralıklı hipobarik veya egzersiz uygulamasına tabi tutulan sıçanlara göre daha fazla artırdığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
As well as the training procedure, environment where the training performed is determinative for enhancing the exercise performance. A recent training model in which subjects exposed to hypobaric conditions intermittently and exercised in lower altitudes is called as live high train low model. It is suggested that this training model enhances the mechanism of oxygen transport and exercise performance. In this study we aimed to investigate the effects of this training procedure on certain cardiac parameters and oxidant-antioxidant system in rats. For this purpose 38 male Wistar Albino rats divided into 4 groups. Normobaric group: allowed only home cage activity (n=9). Normobaric exercise group: performed swimming exercise in a water tank 30 minutes a day and 4 days a week for 9 weeks(n=7). Hypobaric group: experienced hypobaric conditions 2 hours a day and 4 days a week for 9 weeks in the hypobaric chamber which has the atmospheric pressure of an altitude of 3000 meters (n=10). Hypobaric exercise group: experienced hypobaric conditions 2 hours a day and 4 days a week for 9 weeks in the hypobaric chamber which has the atmospheric pressure of an altitude of 3000 meters. Following the hypobaric exposure, group performed swimming exercise (n=12). After the experimental procedure rats sacrificed, cardiac performance is analyzed on Langendorff perfusion system and oxidant and antioxidant system parameters investigated biochemically in lung tissue, heart and tibialis muscle. Our findings suggest that exercise which is performed subsequent to intermittent hypobaric exposure has deleterious effect on diostolic function of the heart and amplifies the oxidative stress more than those groups which only exposed to intermittent hypobaric conditions or performed exercise.