Test of overreaction effect in Istanbul Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda asirireaksiyon testleri
  1. Tez No: 26781
  2. Yazar: İRFAN ÇETİNER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLNUR MURADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET ISTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASINDA ASIRIREAKSIYON TESTLERİ irfan Cetiner Yüksek Lisans Tezi, isletme Enstitüsü Tez Yöneticisi: Yrd.Doc. Dr. Gulnur Muradoglu Aşırı reaksiyon hipotezi hisse senedi fiyatlarındaki aşırı hareketlerin ters yönde fiyat hareketlerine neden olacağını ve sonraki fiyat hareketlerinin ilk hareket ne kadar aşırı olursa, o derecede büyük olacağını iddia eder. Bu nedenle geçmişe ait fiyat ve getiri bilgileri gelecekte normalin üzerinde bir kazanç sağlamada yardımcı olur. Bu çalışmada, Hipotez İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Birinci Hisse Senedi Pazar inin düzeltilmiş-fiyat serisine uygulanmıştır. Kullanılan fiyat dizisi 1 Ocak 1988, 31 Aralık 1991 dönemini kapsamaktadır. Yapılan deneysel sonuçlar 17 değişik donem için aşırı reaksiyon hipotezi ile uygunluk göstermiştir ve Zayıf Etkinlik Hipotezine ters sonuçlar bulunmuştur. Sonuçlar T-test bulgular i ile de ayrıca desteklenmiştir. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TESTS OF OVERREACTION AFFECT IN ISTANBUL STOCK EXCHANGE Irfan Cetiner MBA Supervisor: Assist. Prof. Gulnur Muradoglu Overreaction hypothesis claims that extereme movements in stock prices will be followed by subsequent price movements in the opposite direction, and the more extreme initial price movement, the greater will be the subsequent price adjustment. Therefore the information in past prices or returns can be used for achieving excess returns in future. In this study, the hypothesis is tested for Istanbul Stock Exchange first common market's adjusted-price data. The period covered is 1 January 1988, and December 31, 1991. The emprical evidence, is consistent with the overreaction hypothesis for 17 diffrent periods at ISE market. Substantial weak form market inefficiencies are discovered. The results are also supported by T- test results.