Intraday price reversals with high frequency data : Applied to BIST100 index
Yüksek frekanslı verilerle gün içi fiyat geri dönüşüm hareketleri: BIST100 endeksi üzerine bir uygulama
- Tez No: 664785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yatırımcılar piyasalarda olu¸sacak fırsatları yakalamak ve bunlardan anormal getiri elde etmek isterler. Olay analizi, bu fırsatları ortaya çıkarmak, piyasaların etkinli˘gi ve anomalileri gibi konuları de˘gerlendirmek için ba¸svurulan yöntemler arasındadır. Literatüre bakıldı˘gında, geli¸sen piyasalarda yüksek frekanslı veri setlerine ula¸smanın kolay olmamasından dolayı büyük fiyat hareketlerine piyasaların verdi˘gi kısa dönemli tepkiler üzerine çalı¸smalara pek rastlanmamaktadır. Bu tezde, gün içi a¸sırı tepki ve geri dönü¸s anomalisi, 13 yıllık periyot üzerinden Borsa ˙Istanbul BIST 100 endeksi üzerinde test edilmi¸stir. Gecelik getirileri belli bir seviyeyi a¸san günler vaka kümesine dahil edilmi¸stir. Bulgular çe¸sitli istatistiksel metotlar kullanılarak test edilmi¸stir. Çalı¸smanın sonucunda, vaka kümesine dahil olan günlerde a¸sırı tepkinin açılı¸stan itibaren bir dakika sürdü˘gü ve geri dönü¸s hareketlerinin bu dakikadan sonra ba¸sladı˘gı gözlemlenmi¸stir. Buna ek olarak, kullanılan filtre seviyesi arttıkça daha güçlü geri dönü ¸s hareketlerinin ya¸sandı˘gı bulunmu¸stur. Bu durum, daha önceki çalı¸smalarda sergilenen sonuçlarla tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Investors are willing to exploit opportunities to earn abnormal profits. Event study methodology has received considerable attention to catch these opportunities. However, the literature dealing with short-term reactions to large price movements is quite small regarding emerging markets because of difficulties in collecting intraday dataset. In this thesis, we contribute to the literature by providing evidence about the existence of overreaction and intraday reversal effect over a 13-year period from an emerging market. The Istanbul Stock Exchange National 100 Index XU100 (BIST 100) is chosen for the analyses. The event set includes the days that experience price changes exceeding a prespecified threshold at the market open, and hypotheses of the results are tested using various statistical tests. The results document that overreaction in the market lasts only for a few minutes, and reversal happens after the second minute of the trading day. Additionally, our long-term investigation shows evidence in favor of major magnitudes of reversal as threshold levels rise, consistent with the previous findings in reversal literature.