Kronik otitli hastalardan elde edilen mikroorganizmalar üzerine antibakteriyel ilaçların ve topikal kulak solüsyonların invitro etkinliği
In vitro effectiveness of antibacterial drugs and topical ear solutions on active microorganisms obtained from patients with chronic otitis media
  1. Tez No: 267820
  2. Yazar: ÖZALKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma kronik otitis media tanısı almış hastalardan alınan kulak kültürlerinden izole edilen mikroorganizmaların üretilmesi, çeşitli ilaç ve topikal kulak solüsyonların bu mikroorganizmalar üzerine olan invitro etkilerinin tesbiti ve karşılaştırılması amacıyla yapıldı.Haziran 2009 ile Ekim 2010 tarihleri arasında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi K.B.B. Polikliniğine kulak akıntısı şikayeti ile başvuran, anamnezinde bilinen sistemik hastalığı veya sürekli ilaç kullanımı gerektiren bir tanısı olmayan, yapılan KBB muayenesinde kronik otitis media tanısı konan toplam 100 hastadan 127 kulak kültürü alınarak incelendi. Klinik örneklerin bakteriyolojik ve mikolojik kültürü ve üreyen mikroorganizmaların tanısında rutin mikrobiyolojik yöntemler kullanıldı. İzole edilen suşların antimikrobiyal duyarlılıkları NCCLS kriterlerine göre disk difüzyon yöntemi ile belirlendi.İncelenen kültürlerden 255'i bakteri, 6'sı maya ve 16'sı küf olmak üzere toplam 277 mikroorganizma üretildi. 14 kültürde birden çok patojen üredi. İzole edilen patojen mikroorganizmalar arasında pseudomonas spp. (%24,91 ), stafilococlar (% 13,00), proteus spp. (% 5,05) en sık izole edilen üç patojen ajandı. 4 tane Peptokoccus spp. (% 1,44) ve 3 tane de Peptostreptekoccus spp. (% 1,08) üreyerek tüm mikroorganizmalar içinde % 2,52'lik oranda anaerob üreme olduğu gözlendi. Pseudomonas spp. suşlarının gentamicin (%97,1), imipenem (%94,2), amikacin (%84,1) ve ciprofloxacine (%78,3) karşı daha duyarlı olduğu görüldü. Çalışmamızda; vancomycin, teicoplanin, telithromycin ve linozolidin tüm stafilococlara en etkili antibiyotikler olduğu görüldü. Ampicillinin MSSA ve MSKNS suşlarına karşı % 30 duyarlılıkla en az etkili antibiyotik olduğu tesbit edildi. Proteus spp. suşları gentamicin (%92,9), ciprofloxacine (%92,9) ve piperacilline (%92,9) karşı daha duyarlı olduğu görüldü. Tüm bakteriler göz önünde bulundurulunca solüsyonlar en etkiliden en etkisize doğru E-D-C-F-B-A olarak sıralandı.Kronik otitis media hastaların tedavisinde etkin sonuca ulaşmak için gerekli olan uygun antimikrobiyal tedavide, etken mikroorganizmaların sıklığını ve antimikrobiyal ajanlara drenç oranlarını takip etmek önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to generate microorganisms isolated from cultures of ears taken from the patients diagnosed to have chronic otitis media and determine and compare the in vitro effects of different medicines and topical ear solutions on these microorganisms.Between June 2009 and October 2010, 127 ear cultures were taken from 100 patients who applied to the Department of Otolaryngology of Ataturk University Faculty of Medicine Training and Research Hospital with complaints of ear discharge and were diagnosed to have chronic otitis media in the otolaryngological investigation, but no diagnosis of a known systemic disease or a diagnosis requiring constant use of medicine, and investigated. For the diagnosis of the bacteriologic and micologic cultures of clinic samples and biogenic microorganisms, routine microbiological methods were used. Antimicrobial susceptibility of isolated strains was determined by the disc diffusion method according to the NCCLS criteria.From the cultures investigated, 277 (6 ferment and 16 fungus) microorganisms were generated. In 14 cultures, two or more pathogens multiplied. Among the isolated pathogen microorganisms, pseudomonas spp. (24,91%), stafilococlar (13,00%), proteus spp. (5,05%) were the three most frequently isolated pathogen agents. 4 Peptokoccus spp. (1,44%) and 3 Peptostreptekoccus spp. (1,08%) multiplied and it was observed that there was 2,52% anaerobic reproduction among all microorganisms. It was also seen that Pseudomonas spp. strains were more susceptible to gentamicin (97,1%), imipenem (94,2%), amikacin (84,1%) and ciprofloxacine (78,3%). In the study, vancomycin, teicoplanin, telithromycin and linozolidin were found to be the most effective antibiotics for all staphylococcus. Ampicillinin was determined to be the least effective antibiotic with 30% susceptibility level to MSSA and MSKNS strains. It was seen that proteus spp. strains were more susceptible to gentamicin (92, 9%), ciprofloxacin (%92, 9) and piperacillin (92, 9%). When all bacteria were taken into account, solutions were ordered, from the most effective to the least effective one, as E-D-C-F-B-A.In the antimicrobial treatment required to reach effective outcomes in the treatment of patients with chronic otitis media, it is important to monitor the frequency of effective microorganisms and their rates of resistance to antimicrobial agents