Prematür çocukların volumetrik beyin manyetik rezonans görüntüleme ve bilişsel testlerle değerlendirilmesi
Evaluation of premature children by volumetric magnetic resonance imaging findings and cognitive tests
  1. Tez No: 267894
  2. Yazar: EBRU ARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVILCIM GÜCÜYENER
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Prematür Çocukların Volumetrik Beyin Manyetik Rezonans Görüntüleme veBilişsel testlerle değerlendirilmesiPrematür doğan çocuklar, komplikasyonsuz bir neonatal sürece sahipolsalar bile uzun vadede yüksek oranda ciddi bilişsel ve davranışsal problemleryaşamaktadır. Yenidoğan Yoğun Bakımındaki gelişmeler ile yaşayabilirlik sınırı23. gebelik haftasına kadar inmiştir. Bu haftada gelişmekte olan beyin, serebralventrikülleri çevreleyen kalın bir doku kabuğu halinde olup normal kortikal vesubkortikal yapının neredeyse tümü henüz oluşmaktadır. Daha sonraki fizyolojikstres, bu yapıyı hazırlayan maturasyon sürecini ciddi bir şekilde bozabilir. Beyinyapısını etkileyen bu anormallikler, preterm bebeklerin uzun vadeli bilişselbozukluklarına katkıda bulunabilmektedir. Bu çalışmada 9 yaşına gelmiş prematürdoğan çocuklar ile term doğan kontrol çocuklarının bölgesel beyin hacimlerinivolumetrik MRG ile ölçmeyi ve beyin hacmindeki anormalliklerin, uzun vadelibilişsel sonuçlardaki bozukluklarla bağlantılı olup olmadığını araştırmayıamaçladık.Çalışmaya 19 tane gestasyon haftası 30 ve altında olan ve düzeltilmişyaşları 9 olan çocuk ve 21 tane term doğan çocuk kontrol grubu olarak alındı.Çocuklara ayrıntılı nörolojik ve nörobilişsel değerlendirmenin ardındanvolumetrik beyin MRG işlemi uygulandı.Nörobilişsel değerlendirme sonuçlarında, prematür doğan çocuklardagörsel uzamsal algılama ve işlevsellikle, üç boyutlu düşünebilme yeteneği, bilgiişleme ve öğrenme hızında, yönetici işlevler, karmaşık yönetici dikkat,perseverasyon, çalışma belleği, soyut düşünme, kurulumu değiştirme, odaklanmışdikkat, tepki ketlemesi-yanıt inhibisyonu, bozucu etkiye direnç ile ilgilibozulmalar olduğu görüldü. Prematür çocukların toplam ZB, Performans ZB veSözel ZB puanları term doğanlara göre anlamlı derecede düşük bulundu.Volumetrik MRG bulgularına bakıldığında serebellum, sağ ve sol kaudatnukleus, sağ ve sol putamen, sağ ve sol globus pallidus, sağ ve sol hipokampus vekorpus kallozum hacimleri prematür grupta anlamlı şekilde daha küçük idi.Bilişsel test sonuçları ile bölgesel beyin hacimlerinin korelasyonudeğerlendirildiğinde, serebellar hacim ile yönetici işlevler, sosyal yaşama uyum,dikkat ve ayrıntıya verilen önem, vizuospasyal bozukluk, ve sözel ZB puanıarasında, hipokampus hacmi ile dikkat , ilişki kurma becerisi, matematik becerisi,sözel ve performans ZB puanları arasında, her iki kaudat nukleus hacmi iletoplam ZB yanında konuşma ve sözcük bilgisi, olay örüntüsünde zaman ilişkisi,üç boyutlu düşünme algısı ve sözel ZB puanı anlamlı ilişki olduğu bulundu.Sonuçlarımız prematür doğumun uzun vadede beyin hacminde bölgeselküçülmeye, bilişsel fonksiyonlarda bozulmaya yol açtığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Premature Children By Volumetric Magnetic Resonanceİmaging Findings and Cognitive TestsPreterm born children experience a high prevalence of long-term seriouscognitive and behavioral disturbances even if they have a non-complicatedneonatal period. Fetuses of 23 weeks of gestational age are now viable due toadvances in neonatal intensive care. The brain in this week in development is athin shell of tissue surrounding the cerebral ventricles, and virtually all of normalcortical and subcortical architecture has yet to be established Subsequentphysiological stress can seriously disrupt the maturational processes that lay downthis architecture. The ensuing abnormalities in brain structure may then contributeto the long-term cognitive deficits of preterm children. In this study, we aimed tomeasure regional brain volumes on the magnetic resonance imaging (MRI) scansof prematurely born 9-year-old children and groupmatched term control children.A consecutive sample of 19 nine-year-old preterm children and 21 termcontrol children recruited fort he study. After the detailed neurological andneurocognitive evaluation, all subjects went under the volumetric magneticresonance imaging procedure.In the neurocognitive assessment, it was observed that preterm childrenhad impairments in visuo-spatial functioning, three-dimensional thought ability,data processing and learning speed, executive function, complicated executiveattention, perseveration, working memory, abstract thinking, installaton ofreplacement, focused attention, response inhibition, resistence to interference.154Preterm children have a statistically significantly lower scores on full-scale,verbal and performance IQ when compared to term children.According to volumetric magnetic resonance imaging results, volumes ofserebellum, right and left caudate nucleus, right and left putamen, right and leftglobus pallidus, , right and left hypocampus and corpus callosum weresignificantly smaller in the preterm children.In the assessment of correlation between cognitive test results and regionalbrain volumes, there was a correlation between serebeller volume and executivefunction, harmony in social life, importance given to attention and detail,visuospatial disorder and verbal IQ, Hypocampal volume and attention,relationship building skills, arithmetics, verbal and performance IQ, bilateralcaudate nucleus volume and full-scale IQ score, vocabulary and speech skills,time in event processing, three dimansional thinking, and verbal IQ scores.Our data indicate that preterm birth is associated with regionally specific,long-term reductions in brain volume and, in turn, lead to poorer cognitiveoutcome.