Fetal Anomalilerde USG ve MRG'nin tanısal etkinliğinin karşılaştırılması
Comparision of US and MR imaging for diagnosis of fetal anomalies
- Tez No: 267893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİBEL KUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ve ultrasonografi (USG)'nin prenatal tanısal etkinliklerinin karşılaştırılması.GEREÇ VE YÖNTEM: Mayıs 2008? Mayıs 2010 tarihleri arasında toplam 154 olguya fetal anomali şüphesiyle Karadeniz Teknik Üniversitesi, Tıp Fakültesi hastanesi Radyoloji bölümünde USG ve MRG tetkiki uygulandı. 154 olgudan kesin tanı alan 121 olgu çalışmaya dâhil edildi. Prenatal USG ve MRG bulguları postnatal tanılarla karşılaştırıldı. İki yöntemin tanısal etkinlikleri arasındaki farkın istatistik analizi için Sign testi kullanıldı.BULGULAR: Postnatal kesin tanı alan 121 olgunun 54'ünde santral sinir sistemi (SSS), 20'sinde genitoüriner (GÜS), yedisinde gastrointestinal sistem (GİS), üçünde toraks, altısında ekstremite ve ikisinde yüz anomalisi, 15'inde ise multiple sistem tutulumu vardı. Herhangi bir gruba sokulamayan 14 olgu ise diğerleri olarak sınıflandırılıdı. Fetal MRG, 70 (%58) olguda USG ile aynı tanıyı koydu. Bir olguda şüphelenilen tanıyı doğruladı, 21 (%17) olguda ek bulgu ya da tanı sağladı. 25 (%21) olguda farklı tanı koydu. Dört (%3) olguda ise USG ile tanımlanan patolojiyi hiç gösteremedi ya da eksik gösterdi.Altmış-iki (%51) olguda her iki yöntem de doğru, 8 (%7) olguda ise her iki yöntemde eksik ya da yanlış tanı koydu. 47 (%39) olguda MRG üstün, dört (%3) olguda ise USG üstündü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To compare the effectivenesses of magnetic resonance imaging (MRI) and ultrasound (US) in prenatal diagnosis.METHODS: Between May 2008 and May 2010, 154 pregnant women with suspected fetal anomalies were evaluated with MRI and US at the Radiology department of University hospital. 121 cases having final diagnosis were enrolled in to study. Prenatal diagnosis of MRI and US were compared with final diagnosis. Statistical analysis of the difference between the diagnostic accuracies of two methods was performed with the use of Sign test.RESULTS: There were 54 cases with central nervous system (CNS), 20 with genitourinary system (GUS), seven with gastrointestinal system (GIS), three with thoracic, six with extremity and two with facial anomalies. 15 cases had multiple system anomalies. 14 cases could not be inserted to a specific anomaly group and classified as ?others?. Fetal MRI and US gave the same diagnosis in 70 cases (%58). In a case sonographically suspected anomaly was confirmed by MRI. MRI provided additional findings or diagnosis in 21 (%18) cases and changed the diagnosis in 25 (%21) cases. In dört (%3) cases, sonographic findings could not be demonstrated by MRI.Both imaging methods provided correct diagnosis in 62 (%51) cases and wrongly or not diagnosed the anomaly in eight (%7) cases. In 47 (%39) cases MRI was superior to US and in four (%3) cases US was superior to MRI.